Analityk biznesowy, analityk danych, BI developer – podobieństwa i różnice

24 maja 2022

analityk biznesowy

Analityk biznesowy, analityk danych, BI developer – czy to wszystko to samo?

Szukając pracy z danymi często pojawia się problem, jaki zawód tak naprawdę wybrać. Mamy za sobą już pytanie analityk czy programista – ale teraz pojawił się nowy problem. Analityk biznesowy, analityk danych, BI developer – w jakiej roli poradzę sobie najlepiej? Jakie stanowisko jest najlepiej płatne? Które najłatwiej dostać.

No i najważniejsze pytanie – czym one się różnią

Analityk biznesowy

Analityk biznesowy, to w idealnym świecie człowiek, który jest dokładnie pomiędzy światem biznesowym i światem technicznym. Ponieważ zna języki obu światów służy za tłumacza, mediatora, a czasem dokonuje arbitrażu. Choć stereotypowo analityk biznesowy głównie siedzi na spotkaniach – to mnie w tej roli zdarzyło się sporo pracować z SQL, VBA, Accessem i Excelem.

Ponieważ bywa to rola najmniej techniczna w porównaniu z pozostałymi, to przynajmniej na początku jest najsłabiej płatna. Sytuacja zmienia się nieco, gdy analityk biznesowy świetnie zna swoją domenę (a nie jest jedynie zaawansowanym junior project managerem który scheduluje tylko spotkania).

Analityk danych

Klasyczny analityk danych, jak nazwa wskazuje – analizuje dane, by wyciągnięte wnioski przekazać innym. Kluczowe w odmianie analityka jest to czy jego zadaniem jest w większym stopniu argumentować za pomocą wniosków czy bardziej wyłącznie tylko te wnioski przygotowywać (dzięki transformacji i czytaniu danych właśnie). Z technologii: bez SQL się nie obejdzie, świetnie przyda się też Tableau.

Analitycy danych mogą zarabiać całkiem dobre pieniądze – szczególnie dobrze im się wiedzie w sektorze bankowym. Oprócz umiejętności technicznych przyda się jednak zarówno odrobina wiedzy domenowej, jak i statystyki.

BI Developer

Teoretycznie człowiek od tworzenia raportów i ich automatyzacji. Nawet Pythona się nie boi. Niemniej, aby wykonywać swoją pracę dobrze, musi umieć komunikować się z innymi – by o swoich raportach opowiadać. Być może wyciągnąć jakieś wnioski. Zdecydowanie najbardziej technologiczna z ról, lecz wciąż bez kompetencji miękkich się nie obejdzie.

W ostatnich latach, ze względu na wzmożoną cyfryzację i automatyzację, BI developer jest zawodem bardzo pożądanym. Przez to zarobki rosną i obecnie można w tej roli zarabiać spokojnie około 15 tysięcy netto.

analityk biznesowy bi developer biznes analyst porównanie

↪️ Podsumowanie

Wszystkie 3 role – analityk biznesowy, analityk danych i BI developer – łączą w sobie umiejętność pracy z danymi, tworzenia raportów i komunikacji z innymi. Kluczem do ich zrozumienia jest proporcja.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jak konkretnie wygląda dzień w pracy BI developera, zerknij tu.

To tyle w tym temacie. Analizujcie w pokoju!  

Podobał Ci się ten artykuł?
Podziel się nim w Social Mediach:
>>> udostępnij go na LinkedIn i pokaż, że codziennie uczysz się czegoś nowego 
>>> wrzuć go na Facebooka, to się może przydać któremuś z Twoich znajomych 
>>> Przypnij sobie tą stronkę to zakładek, może się przydać w przyszłości

Inne ciekawe artykuły o analizie danych:

Wolisz oglądać niż czytać – nie ma problemu
>>> Obserwuj i oglądaj KajoData na YouTube

Ja Ci ją z przyjemnością wyślę. Za darmo. Bez spamu.

Poradnik Początkującego Analityka

Video - jak szukać pracy w IT

Regularne dawki darmowej wiedzy, bez spamu.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez KajoData Kajo Rudziński w celu realizacji usługi newsletter, a tym samym wysyłania mi informacji o produktach blogowych, usługach, lub nowościach, zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć.

Please wait...

Dziękujemy za zapis!