Co to jest Tableau i do czego służy?
Jeżeli chcesz być dzisiaj analitykiem danych i nie wiesz co to jest Tableau, to masz problem.
Wystarczy trochę scrollowania po LinkedIn, i po chwili staje się jasne, że obecnie jest to jedno z najważniejszych narzędzi analitycznych. Jeśli nie wiesz do czego Tableau służy, to jest artykuł dla Ciebie. A jeśli coś słyszałeś o Tableau, ale tak naprawdę nie wiesz do końca, o co chodzi, to też. Czytaj dalej, wszystko sobie wyjaśnimy.
➡️ Tableau intro
Najlepszy wstęp to prosty przykład pytania biznesowego.
Załóżmy, że moja firma się rozwija. Sprzedaję i wysyłam do klientów produkty. Mam coraz większe przychody i pewnie coraz większe koszty. Natomiast ja jestem szefem tej firmy i nie mam czasu, nie mam czasu siedzieć w tabelkach. Ostatnie 4 lata to był jakiś kosmos, nie wiadomo było w co ręce włożyć. Chcę wiedzieć jak wygląda sytuacja.
Czy da się pokazać 4 lata rozwoju firmy na jednym obrazku?
Spróbujmy:
Zielone to sprzedaż, miesiąc po miesiącu. Widać, że zawsze rozkręcamy się w trzecim i czwartym kwartale. Widać, że są miesiące gorsze i są miesiące lepsze. A jak koszty? No wiadomo, że rosną. Więc może warto pokazać coś innego, może warto pokazać relację kosztów do sprzedaży. Najlepiej na tym samym obrazku. Proszę bardzo – to ta różowa linia. Całkiem stabilnie. Oczywiście są skoki, tak jak w lutym pierwszego roku. Ale generalnie nie jest źle! Pomimo zwiększenia sprzedaży, relatywne koszty pozostają bez zmian.
4 lata rozwoju firmy na jednym obrazku. Dostępnym online z przeglądarki. Bez zatrudniania programistów. Aktualizowanym na bieżąco i automatycznie. Patrzę, widzę, wiem – o to chodzi w Tableau.
➡️ Tableau Desktop | Tableau Server | Tableau Public | Tableau Prep
Historia
No dobrze, ale skąd się ten obrazek wziął. Do źródła.
Wszystko zaczęło się na Stanfordzie około roku 2000, a projekt nazywał się wtedy Polaris. Chodziło o to, aby zobaczyć SQL (swoją drogą – zobacz SQL na KajoData), by odpytać relacyjną bazę danych, i zobaczyć wyniki. Tylko nie w tabelce. Tabelki są dla maszyn, dla komputerów. Dla ludzi są obrazki. Tak powstał VizQL – silnik Tableau. Ale mniejsza o szczegóły.
Przeskoczmy do roku 2013 – Tableau jest prywatną spółką na nowojorskiej giełdzie. Ma się świetnie. Coś z tego będzie.
Rok 2021. Masz firmę? Potrzebujesz Tableau. Jesteś analitykiem? Potrzebujesz Tableau.
Produkty
No dobrze, a co to jest Tableau, tak konkretnie.
- Tableau Desktop – aplikacja do tworzenia wizualizacji danych, takich jak ta powyżej. Tempo pracy jest nieprawdopodobne, bo bez kodowania, coś takiego robi się w 10 minut i to działa.
- Tableau Server – miejsce online gdzie stoją twoje wizualne raporty i dashboardy. Wchodzisz z poziomu przeglądarki. Potrzeba trochę wiedzy żeby to ogarnąć, jak to z każdym serwerem, ale jest mnóstwo kursów, także oficjalnych.
- Tableau Public – nie masz firmy? nie masz pieniędzy? nie szkodzi. Tableau Public to takie połączenie Tableau Desktop i Tableau Server. Aplikacja jest kompletnie za darmo. Cały bajer polega na tym, że zapisywać możesz tylko na publicznym serwerze Tableau. Oznacza to, że musisz uważać jakimi danymi się chwalisz. Z drugiej strony, to świetne miejsce by budować swoje portfolio, jako przyszły analityk, czy wprost Tableau Developer.
- Tableau Prep – rzadziej używany produkt. Służy do tego, żeby jeszcze lepiej przygotować surowe dane, zanim zostaną one zwizualizowane. Można tworzyć kalkulowane kolumny, można różnego rodzaju źródła danych łączyć. Raczej nie będziesz tego potrzebował, ale warto wiedzieć, że to istnieje. Więcej dowiesz się tu.
Dobra, zobaczmy co i jak szybko można w tym Tableau zrobić.
➡️ Jak analizować dane w Tableau?
Obejrzyj na moim kanale na YT 🙂📺
Przede wszystkim szybko.
Tableau wyróżnia się niskim progiem wejścia i dość intuicyjnym interfejsem typu drag & drop. Z drugiej strony dane są traktowane rygorystycznie. Wiadomo co to jest NULL, jak jest różnica między continous data a discrete data, nie ma żandego problemu z tworzeniem własnych zaaawansowanych funkcji statystycznych.
Wizualnie.
Jak pisałem wcześniej, chodzi o to, że patrzę -> widzę -> wiem. Dlatego też, Tableau świetnie się nadaje do analizy trendów, pokazywania clusterów czy wyłapywania anomalii. I to wszystko dzieje się dość sprawnie, jak na tym gifie powyżej.
Przykładowy workflow może wyglądać tak:
- Łączę się z dwoma tabelami sprzedażowymi, które są w naszej bazie danych.
- Wrzucam kategorie, kwartał sprzedaży i odpowiedzialnych menagerów na jedną półkę, a sprzedaż i marżę na drugą.
- Ustawiam wykres jako liniowy.
- Dodaję kilka filtrów.
- Dodaję dodatkowy wykres pokazujący przyrost miesiąc do miesiąca (MoM) i rok do roku (YoY).
- Całość wrzucam do dashboardu, dodając logo, grafikę, tytuł i kilka tekstów komentujących.
- Publikuję całość na serwerze.
- Dostaję awans *.
* no dobra, nie od razu.
Dane w Tableau analizujemy stawiając dobre pytania i próbując na nie odpowiedzieć dynamicznymi wizualizacjami. Od umiejętności pisania kodu, ważniejsza jest umiejętność logicznego myślenia i dobrego projektowania graficznego. Powtórzę jeszcze raz, że ma być tak: patrzę, widzę, wiem.
➡️ Wizualna analiza danych – do czego to służy i na czym to polega?
Wiesz już jak analizować dane w Tableau (wizualnie). Ale jak to konkretnie się robi? Pokażę to przez kontrast.
Powrót do tabeli
Poniżej tabela z dokładnie takimi samymi danymi jak na wykresie na początku.
Gdybyś miał analizować takie dane, to co byś robił? Najpewniej – liczyłbyś. Sprawdziłbyś średnią, medianę, odchylenie standardowe, itd. Na pierwszy rzut oka bardzo ciężko coś powiedzieć o takim zestawie liczb. To zupełnie naturalne. Na tym polega analiza danych liczbowych w tabeli.
Po wykonaniu kilkunastu mniej lub bardziej żmudnych obliczeń wiedziałbyś dokładnie na czym stoisz. Miałbyś na to konkretne liczby (średnią, medianę, odchylenie standardowe).
A teraz jeszcze raz wróćmy do wykresu na początku.
Wymiary wizualizacji
Popatrzmy.
Są liczby. Są kolory. Jest wielkość. Jest kierunek. Obszar, linia.
Wizualna analiza danych polega na przekazaniu wielu informacji o danych naraz. Jest to możliwe dzięki temu, że w przeciwieństwie do tabeli, która posiada naraz tylko jedną informację (liczbę), masz tu do dyspozycji całą paletę (dosłownie) sposobów przekazania treści.
To też wyjaśnia, dlaczego dobra wizualna analiza danych, to coś znacznie więcej niż wykres. To całe spektrum komunikacji graficznej pozwalającej na przekazanie różnych informacji równocześnie. Dzięki temu, że przekazujemy różne informacje w tym samym momencie, jest nam o wiele łatwiej zrozumieć relacje między tymi informacjami. A prawdziwa wiedza, to informacje, które się rozumie.
Jeżeli wrócę do liczb i będę je analizował jedna po drugiej, np. średnia – tyle, mediana – tyle, suma – tyle, odchylenie standardowe – tyle, to posiadam bardzo precyzyjne informacje, ale może być w tym bardzo mało wiedzy, bardzo mało zrozumienia.
Tymczasem, jeżeli pytamy o to, jak analizować dane w Tableau, to należy przede wszystkim zwrócić uwagę na sprawne przekazanie wielu połączonych ze sobą informacji tak, by dać odbiorcy wiedzę i zrozumienie.
I nie zrozum mnie źle, twarde dane liczbowe, zestawienia w tabeli – to wszystko jest bardzo ważne, ale nie w tym leży siła Tableau.
Siła Tableau polega na tym, że po prostu patrzysz, widzisz, wiesz.
PS. Jeśli chcesz pobrać dashboard, który pokazałem w tym artykule to śmiało. Musisz się tylko zalogować do Tableau Public i wejść tam na mój profil.
To tyle w tym temacie. Analizujcie w pokoju!
Inne ciekawe artykuły:
- Absolutne podstawy SQL
- Podstawy pracy z datami w Excelu
Podobał Ci się ten artykuł?
Podziel się nim w Social Mediach:
>>> udostępnij go na LinkedIn i pokaż, że codziennie uczysz się czegoś nowego
>>> wrzuć go na Facebooka, to się może przydać któremuś z Twoich znajomych
>>> Przypnij sobie tą stronkę to zakładek, może się przydać w przyszłości
Wolisz oglądać niż czytać – nie ma problemu
>>> Obserwuj i oglądaj KajoData na YouTube
A jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej o Tableau – zajrzyj tutaj.