Co robi analityk czyli kim jest data analyst

15 maja 2021

co robi analityk danych - kim jest data analyst

Co robi analityk?

Jeżeli zastanawiasz się co robi analityk danych albo szukasz informacji kim jest data analyst, to jesteś w dobrym miejscu. Najłatwiej opowiedzieć o tym zawodzie, jeśli przedstawię Ci jak wygląda typowy dzień pracy. Czy różni się od pracy w IT? A może to tylko kwestia narzędzi?

📺 WERSJA DO OGLĄDANIA 📺

Kim jest Data Analyst?

Analityk danych (data analyst) łączy wiele dziedzin, w tym statystykę, metody naukowe i analizę danych, w celu wyodrębnienia z danych wartościowych informacji. BI developer (business intelligence developer) to taki rodzaj analityka, który wykorzystuje różnego rodzaju technologie, by tworzyć zautomatyzowne raporty, wizualizacje danych i złożone analizy.

Jak wygląda dzień pracy analityka

Tak jak w każdym zawodzie, pracę analityka można podzielić na pewne segmenty. Co ciekawe, osobiste dokonywanie skomplikowanych obliczeń matematycznych nie jest jego głównym zajęciem.

Zespół IT

W pierwszej części opowiadam o spotkaniach z zespołem. Ponieważ jak każdy szanujący się zespół IT jesteśmy Agile i pracujemy zgodnie z metodologią SCRUM istnieją pewne powtarzalne spotkania takie jak daily stand up, sprint review, retrospective, czy sprint planning. To jest o tyle ciekawe, że choć ma swoje wady to jest dosyć spójnym systemem pozwalającym zarządzać pracą zespołową.

Raporty BI

W części drugiej opowiadam o tworzeniu raportów i analizie danych. Jeżeli zastanawiasz się co najczęsciej robi analityk danych, to będzie ten segment. Pracując w BI (czyli: Business Intelligence) zajmuje się tworzeniem raportów, które są bardziej złożone niż podsumowania sprzedaży w programie Excel. Co za tym idzie, niejednokrotnie sam muszę się zastanowić na jakie pytania biznesowe raport ma odpowiadać.

Pytania biznesowe

Żeby stawiać dobre pytania biznesowe, potrzebna jest wcześniejsza analiza danych. Często szukając kim jest data analyst, pomijamy to zadawanie pytań. A jest to dość ważny wątek. Chcemy dowiedzieć się o co można zapytać, o co warto zapytać i co jest podejrzane. Przykłady „technik” które stosuje możesz zobaczyć np. w filmikach poświęconych:

Stakeholder

Wreszcie, poruszam temat rozmowy ze stakeholderem (interesariusz). Stakeholder to taki, trochę szef, bo często odbiera od Ciebie pracę albo Ci ją zleca, ale z drugiej strony nie szef, bo nie decyduje o Twoim zatrudnieniu bądź zwolnieniu. Rozmowa z nim, przypomina połączenie sprzedaży, negocjacji i realizacji zlecenia, bo często musisz szukać kompromisu między tym, co dostarczy wartość firmie, a tym co jest sensowne i wykonalne w określonym czasie.

➡️ Podsumowanie: Co robi analityk czyli kim jest data analyst

Analityk danych to osoba, która analizuje informacje za pomocą narzędzi do analizy danych. Znaczące wyniki, jakie czerpią z surowych danych, pomagają pracodawcom lub klientom w podejmowaniu ważnych decyzji poprzez identyfikację różnych faktów i trendów. Typowe obowiązki obejmują: korzystanie z technologii BI i analizy danych w celu wyodrębnienia potrzebnych danych, koordynację pracy z innymi członkami zespołu / zespołów IT i rozmowy ze stakeholderami.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o tym, jakie są różnice między np. klasycznym analitykiem danych, a BI developerem – zapraszam tu.

To tyle w tym temacie. Analizujcie w pokoju!  

Podobał Ci się ten artykuł?
Podziel się nim w Social Mediach:
>>> udostępnij go na LinkedIn i pokaż, że codziennie uczysz się czegoś nowego 
>>> wrzuć go na Facebooka, to się może przydać któremuś z Twoich znajomych 
>>> Przypnij sobie tą stronkę to zakładek, może się przydać w przyszłości

Wolisz oglądać niż czytać – nie ma problemu
>>> Obserwuj i oglądaj KajoData na YouTube

Inne ciekawe artykuły:

A jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej o statystyce– zajrzyj tutaj.

Ja Ci ją z przyjemnością wyślę. Za darmo. Bez spamu.

Poradnik Początkującego Analityka

Video - jak szukać pracy w IT

Regularne dawki darmowej wiedzy, bez spamu.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez KajoData Kajo Rudziński w celu realizacji usługi newsletter, a tym samym wysyłania mi informacji o produktach blogowych, usługach, lub nowościach, zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć.

Please wait...

Dziękujemy za zapis!