Jak dostać podwyżkę?

11 maja 2022

jak dostać podwyżkę

Jak dostać podwyżkę bez zmiany pracy?

Jest oczywiste, że najłatwiej dostać większe pieniądze, zmieniając miejsce pracy. Ale nie każdy ma takie możliwości. Pytanie brzmi zatem, jak dostać podwyżkę bez zmiany pracy? Prawda jest taka, że aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, musisz również znać odpowiedź na inne pytania (np. jak być lubianym przez szefa, jak być lubianym przez zespół i inne).

Wydaje się skomplikowane? Już tłumaczę


4 kroki do wyższych zarobków bez zmiany pracy

Istnieje błędne (częściowo) przekonanie, że większe pieniądze dostaje się za większość ilość pracy, bądź jej lepszą jakość. Te elementy oczywiście są potrzebne. Ale, i tu większość z nas się traci, to nie wszystko.

Jeżeli się zastanawiasz jak dostać podwyżkę to tak naprawdę musisz sobie odpowiedzieć na 5 pytań.

1) Co jest w mojej pracy ważne?

Kiedy pracujemy jako analityk, data scientist czy w jakimkolwiek innym zawodzie, to mamy po prostu rzeczy do wykonania. Za to nam płacą. Nieraz mierzą jak dobrze swoje zadania wykonujemy. Natomiast to nie wszystko.

Prawda jest taka, że niemalże w każdej pracy istnieje „drugi obieg”. Rzeczy, które – jeśli wykonywane dobrze – powodują, że zaczynasz zajmować ważniejsze miejsce, albo możesz sobie pozwolić na większy komfort, kontrolę.

Co to może być? Dobrze zrobione prezentacje. Charyzmatycznie prowadzone calle. Wprowadzanie początkujących. Znajomość odpowiednich ludzi. Posługiwanie się ładną i fachową terminologią. Tworzenie dobrej dokumentacji. W każdej pracy to będzie coś innego. Ale to istnieje – oficjalne wskaźniki, to tylko połowa wskaźników

2) Jak być lubianym przez szefa?

To szef cię zatrudnił i to szef decyduje o Twojej podwyżce. Przynajmniej tak jest w większości przypadków. Może Ci się zatem wydawać, że jest wręcz jego / jej obowiązkiem dać Ci podwyżkę za to, że:

  • pracujesz długo
  • pracujesz ciężko
  • pracujesz dobrze

To nie tak. Szef, jak każdy człowiek, ma swoje upodobania. Jednych lubi bardziej – innych mniej. Z jednymi mu się pracuje lepiej, z innymi gorzej. Jego jest sterować całą tą łajbą tak by płynęła naprzód. On też ma swoich szefów czy klientów i to właśnie te czynniki głównie decydują, o tym co robi z zespołem.

A w zespole dobrze mieć człowieka, którego się lubi. Któremu się ufa. Bycie szefem to w pewnym sensie samotność. To Ty musisz podejmować decyzje. Dlatego taki człowiek jest ważny. Oczywiście, to musi być ktoś kto dobrze pracuje.

Takiemu człowiekowi o wiele łatwiej dać podwyżkę. To czysta psychologia, po prostu chcemy takiego człowieka zatrzymać, może nieraz nagrodzić.

Świetnym sposobem na dobrą relację z szefem jest opanowanie przyjmowania i dawania feedbacku.

3) Jak mówisz o sobie?

Zbyt często sądzimy, że nasze czyny świadczą o nas samych. Owszem świadczą. Ale większość ludzi wokół nas jest tak zarobiona, że nie ma czasu by się na tym skupić, albo by to zapamiętać. Dlatego, choć z pewnym umiarem, należy o sobie mówić. Dobrze.

Nie jest to pochwała przechwalania się. Chodzi mi o to, że co jakiś czas powinniśmy w inteligentny sposób przypominać o swojej wartości. Jedną z metod, choć trzeba ją stosować ostrożnie, jest compliment fishing. Kierujemy rozmową w taki sposób, by nasz rozmówca, niemalże nieświadomie sam na głos uznał, że jesteśmy super.

Trzeba być w tym punkcie jednak ostrożnym. Chwalenie się, czy wspomniany wcześniej compliment fishing w pracy musi być stosowany z umiarem i inteligencją. Inaczej stajemy się raczej namolni.

4) Jak być lubianym przez zespół?

Jeżeli kminisz, jak dostać podwyżkę, to pamiętaj, że prawdopodobnie nie robisz tego tylko Ty. Większość osób w Twoim zespole ma podobne rozważania. Dlatego, nie chcesz by zespół uważał Cię za 5 koło u wozu. Wręcz przeciwnie, powinieneś zabiegać o to, by być uważany za kogoś, kto pomaga. Kogoś do kogo się przychodzi. Wspierającego eksperta.

Dzięki temu, co jakiś czas, ktoś Ci podziękuje publicznie, ktoś będzie chciał z Tobą tworzyć projekt. To wszystko buduje aurę, że jesteś człowiekiem godnym zaufania. Kimś potrzebnym. Co więcej, wspomniany wcześniej szef, wie, że jeżeli dostaniesz awans (a co za tym idzie podwyżkę), to nie spowoduje to buntu w zespole – będzie to raczej naturalna kolej rzeczy, której wszyscy się spodziewali.

Podsumowanie

Jak widzisz, każdy kto zastanawia się nad tym jak dostać podwyżkę w tej samej pracy, musi zrobić coś więcej niż tylko „dobrze i dużo pracować”. Najłatwiejsze zalecenie, to nieustanne odpowiadanie sobie na 4 kluczowe pytania:

  1. Co w mojej pracy jest ważne?
  2. Jak być lubianym przez szefa?
  3. Jak mówisz o sobie?
  4. Jak być lubianym przez zespół?

Mam nadzieję, że moje porady pomogą. Ja sam się do nich stosuje, i pomogły mi już kilka razy Jeżeli jednak, chcesz poszukać pracy – to dowiedz jak się to robi tutaj.

To tyle w tym temacie.

Pamiętaj, analiza danych jest dla każdego!  

Podobał Ci się ten artykuł?
Podziel się nim w Social Mediach:
>>> udostępnij go na LinkedIn i pokaż, że codziennie uczysz się czegoś nowego 
>>> wrzuć go na Facebooka, to się może przydać któremuś z Twoich znajomych 
>>> Przypnij sobie tą stronkę to zakładek, może się przydać w przyszłości

Inne ciekawe artykuły dla Ciebie:

Wolisz oglądać niż czytać – nie ma problemu
>>> Obserwuj i oglądaj KajoData na YouTube

Ja Ci ją z przyjemnością wyślę. Za darmo. Bez spamu.

Poradnik Początkującego Analityka

Video - jak szukać pracy w IT

Regularne dawki darmowej wiedzy, bez spamu.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez KajoData Kajo Rudziński w celu realizacji usługi newsletter, a tym samym wysyłania mi informacji o produktach blogowych, usługach, lub nowościach, zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć.

Please wait...

Dziękujemy za zapis!