Jak znaleźć pracę w 2023 roku

7 stycznia 2022

Jak znaleźć pracę i jak szukać pracy - porady

Jak znaleźć pracę w 2023 roku – wprowadzenie

Szukanie pracy przypomina moment kiedy, chcemy morsować po raz pierwszy. Każdy kto zastanawia się jak znaleźć pracę, wie, że jest w nas dużo ekscytacji, ale jednocześnie boimy się wejść do lodowatej wody. Najczęściej problemem jest to, że nie wiemy jak szukać pracy. A konkretnie – nie wiemy jak szuka się pracy dzisiaj.

Czasy kiedy po prostu wysyłało się CV już nie istnieją. Owszem, istnieją firmy, które tak rekrutują. Ale jest ich coraz mniej, a co za tym idzie, pracy, którą można znaleźć starymi metodami też jest coraz mniej.

Jeżeli chcesz znaleźć pracę w 2023 roku, to ten artykuł jest dla ciebie. Jeśli chcesz pracować w IT jako analityk – tym bardziej. Problemy, które poruszam w tym artykule dotyczą zarówno tych, którzy chcą się dopiero dostać do branży, jak i tych, którzy chcą pracę zmienić (bo w obecnej np. zbyt dużo pracują)

Jak napisać CV

Jednym z podstawowych błędów jakie popełniamy, jest to, że wszystko robimy tak jak zawsze. Przecież, jeżeli kiedyś szukaliśmy pracy, to wiemy jak to działa. Piszemy obszerne CV w Wordzie, wymieniamy wszystkie nasze pozycje, podajemy zainteresowania, wiek, stan cywilny. Dodajemy koniecznie, że mamy prawo jazdy typu B. Nikt nie musi nas pouczać, jak znaleźć pracę.

Pierwszy błąd. CV nie jest dla nas. Nie chodzi o to, bo CV nam się podobało. CV, jeśli już się przy nim upieramy, ma służyć do tego by nas znaleziono i uznano za godnych zainteresowania.

Czasy, gdy CV czytali głównie ludzie – minęły. Obecnie CV czytają głównie algorytmy.

Nie ma co się na to obrażać. Jeżeli interesuje nas jak szukać pracy, trzeba to po prostu zaakceptować.

Co z tego wynika?

CV piszemy raczej po angielsku

No chyba, że ogłoszenie jest po polsku. Ale przy większości pracy w korporacji, wymaga się CV po angielsku. Dlaczego? Dlatego, że sprawdza się słowa kluczowe. Jeżeli, chcemy np. pracować jako data analyst czy BI developer, to oczekuje się takich słów jak SQL, database, reporting etc.

Nie zachęcam tutaj do kłamania w CV tylko po to, aby naszpikować je technologiami, których nie znamy. Jeżeli nie wiemy, co to Tableau, to go nie wymieniajmy. Jeśli nie potrafimy wczytać pliku w Pythonie, to nie piszmy, że jesteśmy średnio-zaawansowani.

Jak znaleźć pracę w internecie

10 lat temu było prosto. Każdy kto zastanawiał się wtedy jak znaleźć pracę, prędzej czy później orientował się, że ma do wyboru albo Gumtree (dla słabej pracy po studiach) albo Pracuj.pl dla stabilnej pracy od 9 do 17.

Szukanie pracy w jednym miejscu jest błędem, bo ograniczamy się tylko do zestawu ofert. Mówiąc bardziej precyzyjnie, szukamy ofert tylko od wybranych pracodawców. Dlaczego? Dlatego, że różne firmy zamieszczają ogłoszenia o pracę w „wybranych” przez siebie miejscach.

Gdzie szukać pracy:

  • pracuj.pl – tak, wciąż ma mnóstwo ogłoszeń pracy i warto tam zajrzeć
  • nofluffjobs – reklamują się ogłoszeniami pracy z widełkami
  • justjoinit – główny rywal nofluffjobs na polskim rynku, również oferty z widełkami

Jeżeli szukamy pracy jako analityk, czy programista to właśnie nofluffjobs czy justjoinit powinny być naszymi głównymi portalami.

Jest jeszcze jeden aspekt, o którym trzeba wspomnieć – candidate experience. Zapotrzebowanie na pracowników IT, analityków, BI developerów, wciąż jest bardzo duże. W związku z tym, takim „nowym” job boardom, będzie zależeć na tym, by kandydaci na nie wchodzili (wszak to generuje ruch w internecie).

Oczywiście jest jeszcze LinkedIn, ale o tym będzie niżej.

Doświadczenie zawodowe to nie wszystko

Kiedyś CV polegało na tym, że pisało się piękny dokument w Wordzie, który zawierał:

  • zdjęcie
  • nr telefonu
  • stan cywilny
  • opisy wszystkich stanowisk jakie się piastowało w swej dotychczasowej karierze
  • prawo jazdy typu B (jeśli się miało)
  • zainteresowania (głównie: muzyka, podróże, gotowanie)

No więc, chcę Cię oświecić, że to ma małe znaczenie. Tzn, tak, należy wymienić gdzie się pracowało, na jakim stanowisku.

Ale nie pisz wszystkich rzeczy, które robiłeś. Wymień te, na którym zależy Twojemu pracodawcy. Używaj raczej słów kluczowych oraz zwięzłych podsumowań osiągnięć.

Koniecznie pisz z jakich technologii korzystałeś. Wymień kursy jakie ukończyłeś ORAZ co dzięki nim zrobiłeś. I ponownie – zwięźle (wiem, to nie jest łatwe).

Jak znaleźć pracę? Mając portfolio.

Dobrze by było, by Twoje CV odsyłało do miejsc, gdzie można zobaczyć coś, co zrobiłeś. Niech to będzie konto na Github albo na Tableau Public. Niech to będą artykuły na Medium czy LinkedIn.

Szukanie pracy nie polega tylko na tym, by, jakkolwiek to dziwnie zabrzmi, jej szukać. Chodzi także o budowanie swojej atrykcyjności i legitymizacji swoich umiejętności. Robi się to, za pomocą budowania swojego portfolio.

Ja przez portfolio rozumiem, nie tylko „coś wizualnego” – czyli np. ładny dashboard w Tableau, który opublikowałeś na Tableau Public. Chodzi, także o wspomniane wcześniej artykuły czy nawet posty na LinkedIn, które pokazują Cię jako kogoś, kto zna się na swojej pracy.

Social media a szukanie pracy

Publikowanie na social media, może się wydawać dziwne w kontekście szukania pracy. Należy sobie jednak uświadomić, że to nie tylko my szukamy pracy. Praca także szuka nas. Konkretnie – rekruterzy.

Główną platformą z jakiej rekruterzy korzystają jest LinkedIn. I żeby się takiemy rekruterowi „wyświetlić”, to, jak to na portalu społecznościowym – trzeba publikować. Jeżeli będziemy to robić sensownie i regularnie, dzieląc się merytoryczną wiedzą, to mamy dużą szansę zostać zauważeni.

O publikowaniu na LinkedIn zrobiłem zresztą osobny film na YouTube.

Strategiczne szukanie pracy

Przeciętny Kowalski, kiedy szuka pracy i nagle znajduje ofertę, która przypada mu do gustu to:

  • Bardzo się jara (dobrze)
  • Czyta ją 10 razy (no spoko, można, nie trzeba aż tyle)
  • Przestaje szukać dalej (źle)
  • bo wierzy, że teraz się uda (źle)

Do szukania pracy trzeba podejść jak do procesu. To nie jest tak, że my szukamy jednej oferty, jak swojej drugiej połówki na świecie. To jest biznes i proces.

Na początku musisz być zauważony – czyli ktoś musi Cię zauważyć na LinkedIn albo odpowiedzieć na Twoje CV. Zaczynasz od opanowania tego etapu. Następny etap to radzenie sobie na rozmowach. Potrzebujesz kilku by się za bardzo nie stresować (swoją drogą – tu znajdziesz błędy z rozmów kwalifikacyjnych). I dopiero ostatnim etapem jest spotkanie Twoich oczekiwań i oczekiwań pracodawcy.

Dlatego nie przywiązuj się do żadnej oferty. Każda jest tylko kolejnym testem, szansą na usprawnienie Twojego procesu szukania pracy. Zaakceptuj bycie odrzucanym.

Jak znaleźć pracę – podsumowanie

Jeśli zastanawiasz się jak znaleźć pracę w XXI wieku, to musisz przede wszystkim zrozumieć, że żyjemy w czasach cyfrowych. Zadbaj o to, by szukać pracy nie tylko na jednym portalu. Zaangażuj się w utrzymywaniu fajnego i aktywnego profilu na LinkedIn. Wreszcie, nie przywiązuj się do żadnej oferty z osobna, a raczej skup się na usprawnianiu całego procesu – od bycia zauważonym, do profesjonalnego ogarnięcia rozmów kwalifikacyjnych.

Jeżeli chcesz jednak pozostać w tej samej pracy i szukasz w niej podwyżki – dowiedz się jak to zrobić tutaj.

To tyle w tym temacie. Analizujcie w pokoju!  

Podobał Ci się ten artykuł?
Podziel się nim w Social Mediach:
>>> udostępnij go na LinkedIn i pokaż, że codziennie uczysz się czegoś nowego 
>>> wrzuć go na Facebooka, to się może przydać któremuś z Twoich znajomych 
>>> Przypnij sobie tą stronkę to zakładek, może się przydać w przyszłości

Inne ciekawe artykuły:

Wolisz oglądać niż czytać – nie ma problemu
>>> Obserwuj i oglądaj KajoData na YouTube

Ja Ci ją z przyjemnością wyślę. Za darmo. Bez spamu.

Poradnik Początkującego Analityka

Video - jak szukać pracy w IT

Regularne dawki darmowej wiedzy, bez spamu.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez KajoData Kajo Rudziński w celu realizacji usługi newsletter, a tym samym wysyłania mi informacji o produktach blogowych, usługach, lub nowościach, zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć.

Please wait...

Dziękujemy za zapis!