Emil Kos | Alteryx | Praca w korporacji | Wywiad
Emil Kos i spotkaliśmy się nie tylko po to, by rozmawiać o Alteryx (które jest Emila specjalizacją), ale by pogadać o bardziej ogólnych tematach, takich jak praca w korporacji czy przyszłość analizy danych. Poznaliśmy się pracując wspólnie w Customer Service. Obaj chcieliśmy czegoś więcej i każdy z nas wyrzeźbił własną drogę.
Polecam Ci obejrzenie wywiadu jaki przeprowadziłem z Emilem w kwietniu 2021.
Kim jest Emil Kos?
Analityk, pracujący mocno z Alteryx i jednocześnie konsultant pomagający wdrażać Alteryx to automatyzacji procesów analitycznych. Obecnie tworzy Alteryx Community w Polsce. Obecnie top 20 w międzynarodowym community Alteryx w dostarczaniu rozwiązań. W podsumowaniu za marzec 2021 w top 3.
A może trafiłeś na tę stronę prosto z google i myślisz, „no dobrze a ten drugi?”. Ten drugi to Kajo Rudziński, czyli piszący te słowa. Prowadzę KajoData i znajdziesz tu też informację o mojej drodze.
A z Emilem polecam zapoznać się:
- przez LinkedIn
- na Community Alteryx
Czy praca w korporacji może być fajna?
Wątek, od którego zaczynamy. Co ciekawe, Emil jest zdania, że korpo może być ok, bo po prostu daje możliwości. Z jednej strony dla kogoś, kto pochodzi z mniejszego miasta (typu Kielce), jest to po prostu wielki świat, gdzie można się bawić dużymi klockami. Nagle nasza obecność robi się niejako międzynarodowa, chociażby przez lokalizację klientów, z którymi się kontaktujemy. Z drugiej strony, korporacja to dużo ludzi. A to oznacza, że ktoś może Ci podrzucić pomysł, zauważyć Cię, wysłać tam gdzie dotąd nie byłeś. Im więcej ludzi, tym więcej opcji.
Co to jest Alteryx?
W słowach Emila: „Alteryx to kombajn”. I trudno się dziwić. Alteryx to nowoczesny system do przygotowania danych, zaawansowanej analityki i jednocześnie automatyzacji zadań z tym związanych. Z jednej strony jest to program dość intuicyjny i łatwy do nauczenia, bo działa na zasadzie drag-and-drop. Dzięki temu, nawet jeśli Twoim podstawowym narzędziem pracy jest Excel, nie wpadniesz w panikę. Z drugiej strony, jest to program na tyle potężny, że spokojnie radzi sobie z predykcją czy innymi zadaniami z data science. W jakimś sensie, Alteryx jest podobny do KNIME, o którym gadałem przy innej okazji.
Podsumowanie
Z Emilem rozmawiamy jeszcze o wielu innych kwestiach. Ale tu odsyłam was już do filmiku.
To tyle w tym temacie. Analizujcie w pokoju!
Podobał Ci się ten artykuł?
Podziel się nim w Social Mediach:
>>> udostępnij go na LinkedIn i pokaż, że codziennie uczysz się czegoś nowego
>>> wrzuć go na Facebooka, to się może przydać któremuś z Twoich znajomych
>>> Przypnij sobie tą stronkę to zakładek, może się przydać w przyszłości
Wolisz oglądać niż czytać – nie ma problemu
>>> Obserwuj i oglądaj KajoData na YouTube
Inne ciekawe artykuły o danych:
- Złe dane | Błędne dane | Dane z dupy – jak sobie z nimi radzić?
- Dashboard w Tableau | Na przykładzie danych od Apple.
- Tracker sportowy w Excelu
A jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej o rozwoju zawodowym – zajrzyj tutaj.