Rynek pracy IT w Polsce, czyli czy warto się jeszcze przebranżowić

17 kwietnia 2024

PL rynek pracy it w Polsce czyli czy warto się jeszcze przebranżowić

Jeżeli zdarzyło Ci się googlować frazę 'Rynek pracy IT w Polsce’ lub szukasz odpowiedzi na pytanie czy warto się jeszcze przebranżowić, to ten artykuł jest dla Ciebie.

Rynek pracy IT w Polsce, czyli czy warto się jeszcze przebranżowić: Oglądaj na YouTube 📺

Rynek pracy IT w Polsce, czyli czy warto się jeszcze przebranżowić: Słuchaj na Spotify🎙️

Dziś chciałbym porozmawiać o aktualnym stanie rynku pracy IT w Polsce. Zastanawiasz się, czy warto się przebranżowić na IT? Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu, będziesz miał nieco jaśniejszy obraz.

Przegląd Rynku

Pierwsze, co warto zrozumieć, to fakt, że rynek IT nie jest monolitem. Zależnie od tego, jakie źródła informacji wybierzesz, możesz usłyszeć, że specjaliści IT zarabiają fortunę, zwłaszcza w obszarach takich jak sztuczna inteligencja (AI), lub odwrotnie – że zarobki są porównywalne do tych w mniej specjalistycznych zawodach. Przyjrzałem się temu zjawisku, opierając się na raporcie wynagrodzeń od No Fluff Jobs – i co ważne, mój komentarz jest całkowicie niezależny.

Realia Wynagrodzeń

Jak wynika z raportu, wynagrodzenia w IT stabilnie rosną, ale warto mieć na uwadze inflację, która może zniekształcać realną wartość tych zarobków. Warto też zwrócić uwagę na dynamikę ogłoszeń o pracę. Można zaobserwować sezonowość w ilości publikowanych ofert, co jest związane z budżetami firm i ich cyklami finansowymi. Lato to zazwyczaj przestój, a najwięcej ofert pojawia się na początku roku i w jego ostatnim kwartale. Jeśli więc planujesz przeskoczyć do IT, warto rozważyć timing swojej decyzji.

Przebranżowienie na IT

Przebranżowienie na IT wydaje się być kuszącą opcją, zwłaszcza patrząc na stabilność i perspektywy wzrostu w tej branży. Ja sam przeszedłem taką ścieżkę przed 2019 rokiem i choć nie było łatwo, to mogę powiedzieć, że było warto. Oczywiście, nie każda historia jest taka sama i sukces w IT wymaga determinacji oraz ciągłego kształcenia, ale możliwości rozwoju są ogromne.

Narzędzia w IT – Niezbędnik Analityka Danych

Chcę też wspomnieć o narzędziach, które są na co dzień wykorzystywane w IT, szczególnie w analizie danych. SQL, Python, a teraz coraz bardziej AI, to umiejętności, które zdecydowanie warto rozwijać. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że inwestycja w naukę tych technologii zdecydowanie się opłaca.

Podsumowanie

Podsumowując, rynek pracy IT w Polsce oferuje wiele możliwości dla tych, którzy są gotowi na naukę i adaptację. Przebranżowienie na IT może być świetnym ruchem strategicznym, jeśli jesteś gotów na ciężką pracę i ciągłe doskonalenie swoich umiejętności. 

Inne ciekawe artykuły:

Wolisz czytać po angielsku? No problem!

To tyle w tym temacie. Analizujcie w pokoju!  

Podobał Ci się ten artykuł 🙂?
Podziel się nim w Social Mediach 📱
>>> udostępnij go na LinkedIn i pokaż, że codziennie uczysz się czegoś nowego 
>>> wrzuć go na Facebooka, to się może przydać któremuś z Twoich znajomych 
>>> Przypnij sobie tą stronkę to zakładek, może się przydać w przyszłości

Wolisz oglądać 📺 niż czytać – nie ma problemu
>>> Obserwuj i oglądaj KajoData na YouTube

Ja Ci ją z przyjemnością wyślę. Za darmo. Bez spamu.

Poradnik Początkującego Analityka

Video - jak szukać pracy w IT

Regularne dawki darmowej wiedzy, bez spamu.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez KajoData Kajo Rudziński w celu realizacji usługi newsletter, a tym samym wysyłania mi informacji o produktach blogowych, usługach, lub nowościach, zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć.

Please wait...

Dziękujemy za zapis!