Jak przyjmować feedback, czyli informacja zwrotna i emocje w pracy

18 sierpnia 2022

Jak przyjmować feedback

Jak przyjmować feedback = emocje w pracy

Feedback jest z reguły trudny do przyjęcia, bo czujesz się oceniany, oceniana. Emocje w pracy zaczynają brać górę. Jedną ze strategii, jest przyjęcie postawy 6P. Jeżeli więc zastanawiasz się jak przyjmować feedback, jak reagować na negatywny feedback albo w ogóle po co ta cała informacja zwrotna, to ten artykuł jest dla Ciebie.

Ten tekst przyda Ci się również, jeżeli zamierzasz pójść na rozmowę kwalifikacyjną albo w ogóle zaczynasz jako nowy programista czy analityk i każde słowo szefa strasznie Cię stresuje.

Powtórz

1P = Powtórzenie

Zaczynaj zawsze neutralnie. Normalną reakcją jest ocena, nomen omen, własnej oceny. Postaraj się po prostu usłyszeć, to co zostało powiedziane i potwierdzić to swoimi słowami.

Manager: Musisz lepiej delegować zadania.
Ty: Ok, rozumiem, że nie przekazuję zadań zbyt efektywnie, przez co ogólna wydajność zespołu spada. Dobrze zrozumiałem?

Jak reagować na feedback w pracy? Przede wszystkim: Przetwórz

2P = Przetworzenie

Nawet najbardziej obiektywna informacja zwrotna dotknie Twoich emocji. Daj sobie moment, by zrozumieć co czujesz i dlaczego. Spróbuj zauwazyć zmiany w ciele – szczęka, dłonie, palce, żołądek, te sprawy.

Zazwyczaj zastanawiamy się jak reagować na feedback w pracy, momencie, gdy emocjonalnie jest to dla nas trudne. Ale to wcale nie znaczy, że informacja zwrotna była negatywana. Wręcz przeciwnie – zmierzenie się z tym, że ktoś celnie coś zaobserwował o nas powoduje o wiele większe emocjonalne rozedrganie.

Pozycja

3P = Pozycja

Zastanów się w jakiej pozycji znajdujesz się względem osoby, która dała Ci feedback. Jakie są tej osoby motywy i intencje. Spróbuj oddzielić to, co czujesz do danej osoby od tego, co sądzisz o feedbacku.

Zadaj sobie także pytania: czy ta osoba generalnie chce poprawić sytuację? czy ja co do zasady tej osobie ufam w kontekście zawodowym?

Przeniknij negatywny feedback

4P = Przenikanie

Przejdź feedbackiem przez drzewo decyzyjne we własnej głowie. Zadawaj sobie pytanie, czy to co usłyszałem, generalnie schodzi się z tym jak podchodzę do pracy i do życia?

Jeżeli tak – spróbuj tę informację zwrotną potwierdzić jeszcze u kogoś komu ufasz. Jeżeli nie – przejdź nad feedbackiem do porządku dziennego, tutaj emocje w pracy nie pomogą. Jak to się mówi po polsku – pozwól temu spłynąć po Tobie jak po kaczce

Naucz się jak przyjmować na feedback w pracy i przejdź dalej

5P = Przechodzenie

Możemy sobie świetnie ogarnąć to, jak reagować na feedback w pracy i wciąż nie wiedzieć, co z nim zrobić. Szczególnie, gdy to co usłyszeliśmy ma sens.

Próba wprowadzenia feedbacku na raz zazwyczaj nie działa.

Pozwól sobie aby nowe podejście „skapywało” do znanej Ci rzeczywistości. Obserwuj Co się dzieje (wewnątrz Ciebie i wokół Ciebie). Może Ci się wydawać, że to zbyt wolno, ale tak naprawdę, takie podejście zwiększa szanse, że zmiana się utrzyma.

Informacja zwrotna a perspektywa

6P = Perspektywa

Uderz do ludzi, którym ufasz i zapytaj, czy widzą czy coś się zmieniło. Chodzi o to, żeby sprawdzić, czy to nie jest tak, że Tobie się wydaje, że coś zmieniasz.

Zapytaj: Jak być może wiesz, próbuję trochę popracować nad X. Tak z ciekawości, czy widać może, że coś się zmienia u mnie w tym aspekcie?

Feedback w pracy – podsumowanie

Choć feedback może powodować różne emocje w pracy, to teraz powinieneś / powinnaś lepiej sobie z nim poradzić. Generalnie wiesz już jak jak reagować na negatywny feedback.

Uruchamiasz procedurę 6P:

  • 1P = Powtórzenie
  • 2P = Przetworzenie
  • 3P = Pozycja
  • 4P = Przenikanie
  • 5P = Przechodzenie
  • 6P = Perspektywa

To tyle w tym temacie!

Analizuj w pokoju i pamiętaj, by zapisać się na newsletter, który pozwoli Ci pracować jak najlepsi!

Inne ciekawe artykuły:

Wolisz oglądać, niż czytać – nie ma problemu!  >>> Obserwuj i oglądaj KajoData na YouTube

Ja Ci ją z przyjemnością wyślę. Za darmo. Bez spamu.

Poradnik Początkującego Analityka

Video - jak szukać pracy w IT

Regularne dawki darmowej wiedzy, bez spamu.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez KajoData Kajo Rudziński w celu realizacji usługi newsletter, a tym samym wysyłania mi informacji o produktach blogowych, usługach, lub nowościach, zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć.

Please wait...

Dziękujemy za zapis!