Dlaczego nie mogę znaleźć pracy

13 sierpnia 2022

Dlaczego nie mogę znaleźć pracy

Dlaczego nie mogę znaleźć pracy to pytanie, które zadajemy sobie, gdy okazuje się, że nasze poszukiwania roboty przeciągają się. Wydaje się, że wręcz przeciągają się w nieskończoność. Dotyczy to osób, które szukają np. stanowiska juniora w pracy w IT (programista lub analityk).

Problem nie polega często na tym, że jesteśmy za słabi. Problem jest taki, że nasza strategia ma poważne błędy.

Oto one.

Na jakie oferty aplikować?

Szukając pracy, bardzo często zapominamy, że pracodawca nie ma szans znaleźć dokładnie takiej osoby jakiej szuka. Wymagania w ofertach pracy to obrazek idealny. Nie musisz być idealny, by spróbować znaleźć pracę. Przez kolejne etapy rekrutacji przepuszcza Cię ktoś inny.

Najpierw jest to rekruter. To rekruter decyduje czy polecić Cię danej firmie. W jego najlepszym interesie jest ocenić, czy jest jakaś szansa, że dostaniesz pracę. Dlaczego? Ponieważ większość rekruterów dostaje premię za kandydatów, których udało się zatrudnić.

Ostatnią osobą, która Cię przepuszcza – de facto zatrudniając – jest manager. I tu także Tobie może się wydawać, że nie sprostasz wymaganiom, ale dla managera będzie zupełnie ok, że przez pierwsze 3 miesiące będziesz pracował na bardzo zwolnionych obrotach, bo będziesz się uczył.

Błędy w szukaniu pracy: Przygotowanie do rozmowy technicznej

Istnieje duża różnica między osobą, która kojarzy jakąś technologię, a osobą, która ją zna.

Jeżeli już jesteś zaproszony na rozmowę techniczną, na której Ci zależy, to podejdź na poważnie do przygotowania.

  • Podsumuj swoją obecną wiedzę techniczną. Zastanów się na spokojnie w jakich technologiach pracowałeś, z jakich funkcji korzystałeś i jakie problemu rozwiązywałeś.
  • Ustal, co należy powtórzyć, bo dawno tego nie robiłeś. Praca z technologią przypomina w tym sensie naukę języka obcego – nieużywany staje się zapomniany. Wypisz pojęcia techniczne, które co prawda kojarzysz, ale wypada je odświeżyć. Np. jeżeli pracowałeś, kiedyś z SQL, to z pewnością robiłeś LEFT JOIN. Po prostu wrzuć go na listę do odświeżenia
  • Ustal, czego możesz się nauczyć. Stwórz plan nauki biorąc pod uwagę czas jakim dysponujesz. Nawiązując do poprzedniego tematu, jeżeli sprawdzisz wiesz, że nigdy nie korzystałeś z funkcji LAG w SQL to wiesz, że teraz jest idealny moment, by się go nauczyć. Przypomnisz sobie starą wiedzę i nauczysz się nowej.

Dlaczego nie mogę znaleźć pracy: strategia na rozmowę kwalifikacyjną

To oczywiste, że zastanawiamy się jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej.

Natomiast tworzenie alternatywnej rzeczywistości i jednoczesna improwizacja jest najczęściej przepisem na klęskę.

O wiele lepiej strategicznie wyjaśnić dlaczego mimo niewielkiego doświadczenia jesteśmy interesującym kandydatem i co będzie z tego miała druga strona.

Może Ci się wydawać, że jako osoba niedoświadczona nie masz wiele do zaoferowania. To jednak niekoniecznie prawda. Po pierwsze, osoby niedoświadczone są zazwyczaj bardzo zaangażowane. Zależy im. Chcą się wykazać. I to jest olbrzymi atut, jeżeli manager potrafi pokierować taką osobą, albo w zespole są inne osoby, które mogą początkującego lekko poduczyć.

Dlaczego nie mogę znaleźć pracy – podsumowanie błędów

Zadając sobie pytanie „dlaczego nie mogę znaleźć pracy” upewnij się, że twoja strategia ma sens.

Najczęstsze błędy w szukaniu pracy w IT:

  1. Aplikowanie poniżej swoich umiejętności.
  2. Brak przygotowania do rozmowy technicznej.
  3. Brak strategii na rozmowę kwalifikacyjną

Tyle!

Analizuj w pokoju i pamiętaj, by zapisać się na newsletter, który pozwoli Ci pracować jak najlepsi!

Inne ciekawe artykuły:

Wolisz oglądać, niż czytać – nie ma problemu >>> Obserwuj i oglądaj KajoData na YouTube

Ja Ci ją z przyjemnością wyślę. Za darmo. Bez spamu.

Poradnik Początkującego Analityka

Video - jak szukać pracy w IT

Regularne dawki darmowej wiedzy, bez spamu.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez KajoData Kajo Rudziński w celu realizacji usługi newsletter, a tym samym wysyłania mi informacji o produktach blogowych, usługach, lub nowościach, zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć.

Please wait...

Dziękujemy za zapis!