WOŚP – mało danych a dashboard w Tableau

15 lipca 2021

WOŚP - Mało danych a Dashboard w Tableau

WOŚP + mało danych = fajny dashboard?

Czy mając mało danych jesteśmy w stanie zrobić dobry dashboard? Czy fajny dashboard w Tableau zawsze musi mieć złożone wizualizacje? Odpowiedź jest prosta – nie! Dzisiaj spojrzymy na dane z finałów WOŚP (Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy). Zobaczysz, że nawet niewielki dataset może zostać użyty w portfolio.

Wersja do oglądania

Dane o finałach WOŚP

W różnych miejscach w internecie i po prostu na stronie WOŚP możemy znaleźć informacje o tym ile udało się zebrać w trakcie każdego finału. No, ale ktoś powie, zaraz – przecież było dopiero 29 finałów! Jak można z tego zrobić dashboard w Tableau?!

No właśnie. Jednym z popularnych mitów jest to, że aby tworzyć własne portfolio potrzebujemy big data. Nie jest tak. Nie musimy (choć możemy), nawet szperać po kaggle. Możemy dane zebrać sami. Tak jak podkreślałem w artykule o trackerze sportowym w Excelu, zbieranie własnych danych jest równie ważne, jak pracowanie na cudzych.

No dobrze, spójrzmy na to co mamy.

mało danych

Tak to wygląda. Aż do 29 finału. Oczywiście kolumny Rekord oraz Więcej niż rok wcześniej, dołożyliśmy sami. Odtworzenie formuły zostawiam Tobie. Z pewnością sobie poradzisz

Teraz wrzucamy dane o finałach WOŚP do Tableau.

Wizualizacja sukcesu WOŚP

Chcemy dojść do czegoś co wygląda tak:

WOŚP wizualizacja

Zacznijmy od kilku podstawowych punktów każdej dobrej wizualizacji:

  • Opis czego dashboard dotyczy jest zwięzły i czytelny
  • Wizualizacja nie jest przeładowana – zostawiamy dużo białej przestrzeni
  • Czytamy od lewej do prawej i z góry na dół – najważniejsza informacja jest w lewym górnym rogu

Jak widzisz nasz dashboard składa się kilku wykresów / tabel. Spójrzmy na każde z osobna.

Prosty wykres linowy

wykres linowy WOŚP

Służy do tego by pokazać jak ogólnie wyglądała sytuacja z finału na finał. Aby wykres uatrakcyjnić stosujemy double axis. Jeden wykres to będzie tzw. area chart (to szare), drugi – nasz line chart, który posłuży za obrys. W ten sposób wykres wygląda atrakcyjniej. Label ustawiamy w ten sposób by pokazał ile było na początku, a ile na końcu.

Skuteczny pie chart (wykres kołowy)

Pie chart mają złą sławę. Chodzi o to, że nam, ludziom łatwiej porównać dwie długości (jak w wykresie słupkowym) niż dwie powierzchnie. Ale można zrobić dobry pie chart. Oto przykład.

mało danych - wykres kołowy pie chart Tableau

Z wykresu liniowego zrozumieliśmy, że ostatnie 5 lat to jakaś magia. Nagle, w każdym kolejnym finale WOŚP zbiera coraz więcej pieniędzy. Ciekawe jak wyglądałoby porównanie właśnie tych ostatnich 5 lat w stosunku do poprzednich 24.

No właśnie. Pamiętaj by konsekwentnie stosować kolorystykę. Wybraliśmy zielony i szary (dlaczego? mówię o tym w filmiku). Tutaj robimy podobnie. Pamiętaj, że jeżeli masz problem z tym którą miarę / kategorię jak ustawić by wyszedł Pie Chart w Tableau, to możesz skorzystać z przycisku „Show me” w prawym górnym rogu.

Wykres słupkowy – roczny wzrost i jego dynamika

Posługiwanie się absolutnymi liczbami to nie wszystko. Ważną informacją są procenty. Najczęściej używa się ich przy wzroście rok do roku (YoY) i miesiąc do miesiąca (MoM). Temu jak tworzyć i obliczać MoM i YoY w Tableau poświęciłem osobny artykuł. Jeżeli to jest dla Ciebie za trudne, zerknij na inny artykuł, gdzie piszę jak po prostu liczyć wzrost procentowy. W naszym przypadku liczymy wzrost rok do roku.

mało danych - YoY growth

Jak widzisz nie każdy rok wiązał się z większym wzrostem. Ba! Bywały lata, że WOŚP zbierał mniej pieniędzy niż rok wcześniej. No i teraz pytanie. Czy te 29 rekordów to mało danych? Czy ta zwykła tabela w Excelu, którą sobie stworzyliśmy nie dała nam już sporo informacji?

Tabela w dashboardzie

Wreszcie kilka informacji przedstawionych w danych tabelarycznych. Tutaj pokazuje Ci już screen z dashboardu, a nie każdego sheeta z osobna.

dashboard tabela WOŚP mało danych

Jest to niemalże powtórzenie informacji, które można wydedukować z wykresów. Niemniej, ludzie dobrze reagują na konkretne liczby. Klucz jest taki, że nie może ich być zbyt dużo.

Być może zastanawiasz się jak posortowałem te finały według przyrostu. Stworzyłem własne calculated field. Poniżej ściąga

Tableau Ranking YoY Growth

Jak widzisz, używam owego calculated field (Ranking) na dwa sposoby. Po pierwsze by pokazać które miejsce dany finał zajmuje. Po drugie – aby jako filtra, aby zostawić na widoku tylko najlepsze trzy finały pod tym względem.

 Dane dla Ciebie

Plik w Excelu z finałami (do 29go włącznie).

Bezpośredni link do naszej wizualizacji poświęconej WOŚP w Tableau Public, skąd możesz sobie wizualizację pobrać.

➡️Pochwal się swoim projektem!

Na koniec pamiętaj, by własną wizualizacją po ludzku się pochwalić. Najłatwiej zrobić to wrzucając wizualizację na Tableau Public.

Mam nadzieję, że tym wpisem przekonałem Cię, że mając mało danych, byliśmy w stanie zrobić fajny dashboard poświęcony sukcesowi WOŚP. Pomóż się przyczynić do ich kolejnych sukcesów i rozważ wsparcie Wielkiej Orkiestry.

Jeżeli chcesz zobaczyć jak robię dashboard poświęcony mobilności w czasach Covid zerknij na ten artykuł lub obejrzyj filmik na moim kanale na youtube.

To tyle w tym temacie. Analizujcie w pokoju!  

Podobał Ci się ten artykuł?
Podziel się nim w Social Mediach:
>>> udostępnij go na LinkedIn i pokaż, że codziennie uczysz się czegoś nowego 
>>> wrzuć go na Facebooka, to się może przydać któremuś z Twoich znajomych 
>>> Przypnij sobie tą stronkę to zakładek, może się przydać w przyszłości

Inne ciekawe artykuły:

Wolisz oglądać niż czytać – nie ma problemu
>>> Obserwuj i oglądaj KajoData na YouTube

Ja Ci ją z przyjemnością wyślę. Za darmo. Bez spamu.

Poradnik Początkującego Analityka

Video - jak szukać pracy w IT

Regularne dawki darmowej wiedzy, bez spamu.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez KajoData Kajo Rudziński w celu realizacji usługi newsletter, a tym samym wysyłania mi informacji o produktach blogowych, usługach, lub nowościach, zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć.

Please wait...

Dziękujemy za zapis!