Scrum Master – czyli o co chodzi z tym Agile?

12 lipca 2021

agile scrum master

Scrum Master – kim on w zasadzie jest

Kim jest Scrum Master? Co on właściwie robi? Po co? O co to tak naprawdę chodzi z tym agile, o którym wszyscy mówią? Czy chodzi o brak zasad, elastyczność niczym Reed Richards z Fantastic 4?

W skrócie, można powiedzieć, że Scrum Master służy zespołowi, który chce być agile na kilka sposobów:

  • doradza w zakresie samozarządzania i cross-funkcjonalności
  • pomaga zespołowi w skoncentrowaniu się na posuwaniu się do przodu
  • usuwa upierdliwe przeszkody w ukończeniu roboty
  • pilnuje tego, że pracujemy tak jak się umówiliśmy, czyli w zgodzie ze z założeniami scrum / agile
  • pilnuje żeby nasze spotkania miały sens
  • stara się szerzyć w organizacji dla której pracuje wiedzę o tym, jak sensownie pracować.

WIDEO

➡️ Scrum master jako doradca

Scrum wcale nie jest prosty. To znaczy, łatwo go opowiedzieć. Raz na 2 tygodnie umawiamy się, co zrobimy i próbujemy to zrobić. Codziennie rano gadamy ze sobą 15 minut, żeby się upewnić, że sprawy posuwają się do przodu. Brzmi prosto, prawda?

Natomiast to wcale nie jest proste. Teoria teorią, a życie życiem Kto ma podejmować decyzje? Kiedy konsultować się z szefem. Kto ma zrobić daną rzecz w zespole. Jak będziemy się zastępować, gdy kogoś nie ma. W tym wszystkim pomaga Scrum master. I cały trud tej roli polega na tym, że nie jest on / ona szefem (tym samym nie ciążą na nim / niej inne problemy). Ale delikatnie stara się wskazywać co mogłoby pomóc by zespół sam się lepiej zarządzał i był bardziej cross funkcjonalny.

➡️ Agile, czyli rób co chcesz?

Świat jest pełen rozpraszaczy. Ktoś coś chce na dziś. Może by wreszcie zaktualizować dokumentację? Mam doskonały pomysł na raport! Istnieje błędne przekonanie, że w agile „trzeba być elastycznym” i się dopasowywać. Owszem, trzeba często słuchać feedbacku. Trzeba unikać sytuacji gdy tworzymy jakiś dashboard w Tableau, gdy jest on już nie potrzebny.

Ale przede wszystkim, trzeba realizować sprint. Trzeba robić to na co się umówiliśmy. I tutaj też jest wielka rola do odegrania dla Scrum Mastera. Pomaga zespołowi w skoncentrowaniu się na posuwaniu się do przodu. Bo tak naprawdę to jest najważniejsze.

➡️ Scrum Master jako miotła

Nie dość, że w pracy jest mnóstwo rozpraszaczy, to jeszcze co chwile jakieś kłody pod nogami. A to klimatyzacja źle działa i wszyscy poświęcają temu zbyt dużo uwagi. A to młody analityk się męczy i stresuje bo nie wie jak działają Common Table Expressions. Albo znowu dane, które dostaliśmy są z dupy. W zespole są tarcia bo każdy pisze SQL inaczej. Dużo tego.

I tu wchodzi miotła – czyli Scrum Master. Wymiata z pod nóg analityków i programistów, rzeczy które da się wymieść. Oczywiście nie chodzi o to, żeby rozwiązywał problemy za kogoś. Nie. Zespół, w idealnej sytuacji ma się zarządzać sam. Natomiast w świecie agile, scrum master nie jest górnolotnym coachem, który tylko rzuca frazesami jak żyć. Ideałem jest raczej servant leader.

➡️ Praca w zgodzie ze z założeniami scrum / agile

Każdy system ma naturalną tendencję do korumpowania się. System pracy także. Nawet najlepszy. Zespół IT trzeba pilnować niczym małego psa, którego uczymy chodzić przy nodze. „Nie bierzemy więcej niż możemy zrobić”., „Tak, przegadaj to ze stakeholderem”. „Tak, retro jest potrzebne”. I tak w kółko.

Jest naturalną tendencją, że gdy sprint nam się „uda”, to odpuszczamy z zasadami, bo „mamy to pod kontrolą”. Cóż, mieliśmy to pod kontrolą, głównie dlatego, że trzymaliśmy się zasad (albo mieliśmy dużo szczęścia).

➡️ Agile Meeting

Jak wygląda spotkanie / call w systemie agile? Często nie wygląda. Dlaczego? Dlatego, że go nie ma . Nie każde spotkanie ma sens. Z tego powodu mamy regularne krótkie daily, by właśnie nie produkować „status update call”, dla każdego projektu. Szczególnie w dobie pracy zdalnej.

A jeżeli jest spotkanie, to musi ono mieć sens. I moderatorem tego sensu jest Scrum Master. Obserwuje czy dyskusja nie zbacza na manowce, czy wszyscy się wypowiadają.

Często Scrum Master pełni rolę zespołowego Socratesa. Niczym w antycznych Atenach zadaje prowokujące pytania, o rzeczy pozornie łatwe, a jednak trudne. Kontroluje bullshit level. Self-bullshit musi kontrolować tym bardziej.

➡️ Agile Company

Na koniec trzeba pamiętać, że zespół pracuje tak, jak firma pozwala. I tutaj Scrum Master ma bardzo ważną rolę. Bo zespół można ogarnąć. Ale ogarnąć kulturę pracy w firmie jest trudno. Szczególnie międzynarodowej. Deadline, wrzucanie rzeczy na ostatnią chwilę, brak poszanowania dla ustalonych priorytetów. To wszystko powoduje, że zespoły są jak wspomniany wcześniej mały pies, który jest przebodźcowany albo nieświadomy zasad.

Dlatego ważną rolą scrum mastera jest bycie posłannikiem dobrej nowiny. I ponownie, nie chodzi o bycie korporacyjnym Paulo Coelho. Chodzi o rzetelną radę, mądrość i bycie użytecznym.

Wydaje się że rola Scrum Mastera, to tylko proste pogaduszki, co nie? No właśnie. Tak się tylko wydaje.

↪️ Podsumowanie

W skrócie, obowiązku Scrum Mastera wyglądają następująco:

  • doradza w zakresie samozarządzania i cross-funkcjonalności
  • pomaga zespołowi w skoncentrowaniu się na posuwaniu się do przodu
  • usuwa upierdliwe przeszkody w ukończeniu roboty
  • pilnuje tego, że pracujemy tak jak się umówiliśmy, czyli w zgodzie ze z założeniami scrum / agile
  • pilnuje żeby nasze spotkania miały sens
  • stara się szerzyć w organizacji dla której pracuje wiedzę o tym, jak sensownie pracować.

To tyle w tym temacie. Analizujcie w pokoju!  

Podobał Ci się ten artykuł?
Podziel się nim w Social Mediach:
>>> udostępnij go na LinkedIn i pokaż, że codziennie uczysz się czegoś nowego 
>>> wrzuć go na Facebooka, to się może przydać któremuś z Twoich znajomych 
>>> Przypnij sobie tą stronkę to zakładek, może się przydać w przyszłości

Inne ciekawe artykuły o analizie danych:

Wolisz oglądać niż czytać – nie ma problemu
>>> Obserwuj i oglądaj KajoData na YouTube

Ja Ci ją z przyjemnością wyślę. Za darmo. Bez spamu.

Poradnik Początkującego Analityka

Video - jak szukać pracy w IT

Regularne dawki darmowej wiedzy, bez spamu.