Jak zablokować komórki w Excelu czyli co robi dolar?

23 czerwca 2021

jak zablokować komórki w Excelu

Jak zablokować komórki w Excelu czyli co robi dolar?

Jak zablokować komórki w Excelu? Jak działa przeciąganie formuł w programie Excel? W skrócie chodzi o to, że symbol dolara umożliwia blokuje nam wyznaczony zakres, co oznacza, że komórki się nie przesuwają. Ale pokolei.

Wersja do oglądania

Znaki dolara wskazuje bezwzględne odniesienie (Absolute cell reference)

Prawdopodobnie wiesz, że formuła może odnosić się do komórek. To jeden z powodów, dla których formuły programu Excel są tak potężne – wyniki mogą się zmieniać w zależności od zmian wprowadzonych w innych komórkach. Gdy formuła odwołuje się do komórki, używa odwołania do komórki. W stylu odwołania „A1” (domyślnym) istnieją trzy rodzaje odwołań do komórek: bezwzględne, względne i mieszane.

Bezwzględne odwołania do komórek (Absolute cell reference)

Gdy formuła zawiera odwołanie bezwzględne, niezależnie od tego, która komórka zajmuje formuła, odwołanie do komórki się nie zmienia: jeśli skopiujesz lub przeniesiesz formułę, odwołuje się do tej samej komórki, która znajdowała się w jej pierwotnej lokalizacji. W odwołaniu bezwzględnym każda część odwołania (litera odnosząca się do wiersza i liczba odnosząca się do kolumny) jest poprzedzona znakiem „$” – na przykład $A$1 to odwołanie bezwzględne do komórki A1. Gdziekolwiek formuła jest kopiowana lub przenoszona, zawsze odwołuje się do komórki A1.

Względne odwołania do komórek (Relative cell reference)

Natomiast odwołanie względne zmienia się, jeśli formuła zostanie skopiowana lub przeniesiona do innej komórki (tj. Komórki innej niż ta, w której formuła została pierwotnie wprowadzona). Fragmenty wiersza i kolumny odwołania względnego nie są poprzedzone znakiem „$” – na przykład A1 jest odwołaniem względnym do komórki A1. W przypadku przeniesienia lub skopiowania odniesienie zmienia się o taką samą liczbę wierszy i kolumn, o ile zostało przeniesione. Tak więc, jeśli przesuniesz formułę z odwołaniem względnym A1 o jedną komórkę w dół i jedną komórkę w prawo, odwołanie zmieni się na B2.

Mieszane odwołania do komórek (Mixed cell references)

Odniesienie mieszane używa znaku dolara przed literą wiersza lub przed numerem kolumny, ale nie obu – na przykład A$1 to odniesienie mieszane, w którym wiersz jest dostosowywany, ale kolumna nie. Jeśli więc przeniesiesz formułę zawierającą odwołanie o jedną komórkę w dół i jedną komórkę w prawo, otrzyma ona 1B$.

Jakiego rodzaju odwołania do komórki należy użyć?

Rodzaj używanego odwołania do komórki zależy od tego, co robisz, ale zwykle chcesz użyć odwołań względnych. Program Excel domyślnie używa odwołań względnych, co ułatwia wypełnianie formuł w dół iw poprzek: przez większość czasu odwołania są automatycznie aktualizowane, co jest potrzebne.

Jednym z przypadków, w których możesz chcieć użyć odwołania bezwzględnego, jest użycie funkcji VLOOKUP. Chociaż wartość, którą chcesz wyszukać, może się zmienić (na przykład podczas wypełniania formuły WYSZUKAJ.PIONOWO w kolumnie), rzeczywista lokalizacja tabeli przeglądowej nie zmienia się ani nie dostosowuje, gdy wypełniasz kolumnę w dół.

Mam nadzieję, że teraz pytania „jak zablokować komórki w Excelu” albo „jak działa przeciąganie formuł w programie Excel” nie będą już dla Ciebie problemem

 KajoData na YouTube!

Dokładnie. Pamiętaj, że często znajomość kilku prostych tricków (np. tego Jak załadować CSV do Excela) pomoże pracować szybciej, mieć z tego więcej frajdy. Hajs i awans też w swoim czasie się pojawią.

To tyle w tym temacie. Analizujcie w pokoju!  

Podobał Ci się ten artykuł?
Podziel się nim w Social Mediach:
>>> udostępnij go na LinkedIn i pokaż, że codziennie uczysz się czegoś nowego 
>>> wrzuć go na Facebooka, to się może przydać któremuś z Twoich znajomych 
>>> Przypnij sobie tą stronkę to zakładek, może się przydać w przyszłości

Inne ciekawe artykuły:

A jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej o Excelu – zajrzyj tutaj.

Ja Ci ją z przyjemnością wyślę. Za darmo. Bez spamu.

Poradnik Początkującego Analityka

Video - jak szukać pracy w IT

Regularne dawki darmowej wiedzy, bez spamu.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez KajoData Kajo Rudziński w celu realizacji usługi newsletter, a tym samym wysyłania mi informacji o produktach blogowych, usługach, lub nowościach, zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć.

Please wait...

Dziękujemy za zapis!