excel vlookup wyszukaj pionowo

VLOOKUP | Excel

VLOOKUP, to jedna z najpopularniejszych i najważniejszych formuł w programie Excel. Jeżeli czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna z wiedzą o Excelu – to pewnie się tam pojawi. Polskim odpowiednikiem tej funkcji jest WYSZUKAJ.PIONOWO. Niektórzy uważają, że VLOOKUP jest

Wersja do oglądania 📺🍿

Zachęcam Cię do obejrzenia filmiku, bo funkcję typu w VLOOKUP zawsze lepiej po prostu zobaczyć na żywo. Poniżej czasy z poszczególnymi rozdziałami:

  • 00:00 Jak działa VLOOKUP?
  • 05:25 VLOOKUP a tabela w Excelu
  • 07:30 VLOOKUP a inny zeszyt (sheet)
  • 10:28 Pierwsza kolumna od lewej!
  • 11:45 Znajdź czy istnieje coś w Excelu

VLOOKUP / WYSZUKAJ.PIONOWO – Jak to konkretnie działa w Excel?

Funkcja VLOOKUP (w polskiej wersji WYSZUKAJ.PIONOWO) umożliwia znajdowanie danych w tabeli lub zakresie według wierszy. Na przykład sprawdź cenę części samochodowej na podstawie numeru części lub znajdź nazwisko pracownika na podstawie jego identyfikatora.

Jak każda funkcja w Excelu VLOOKUP przyjmuje tzw. argumenty, czyli rzeczy które musisz wpisać w nawiasie żeby Ci zadziałała tak jak chcesz.

Istnieją cztery informacje, które są potrzebne w celu utworzenia składni funkcji VLOOKUP:

  1. Wartość, którą chcesz znaleźć (lookup_value), nazywana również szukaną wartością.
  2. Zakres, w którym znajduje się szukana wartość (table_array). Pamiętaj, że szukana wartość powinna zawsze znajdować się w pierwszej kolumnie zakresu dla funkcji VLOOKUP, aby działała ona prawidłowo. Jeśli na przykład szukana wartość znajduje się w komórce C2, to zakres powinien rozpoczynać się od kolumny C.
  3. Numer kolumny w zakresie, który zawiera wartość zwracaną (col_index_num). Jeśli na przykład określisz zakres B2:D11, należy policzyć kolumnę B jako pierwszą kolumnę, C jako drugą i tak dalej.
  4. Opcjonalnie możesz określić wartość TRUE, jeśli potrzebujesz dopasowania przybliżonego, lub FALSE, jeśli potrzebujesz dopasowania dokładnego wartości zwracanej [range_lookup]. Jeśli nic nie określisz, wartością domyślną będzie zawsze TRUE, czyli dopasowanie przybliżone.

📢 KajoData na YouTube!

Tak wygląda sytuacja jeśli chodzi VLOOKUP (WYSZUKAJ.PIONOWO) w programie Excel. Pamiętaj, że często znajomość kilku prostych tricków (np. tego jak załadować CSV do Excela, zablokować komórki w Excelu czy jak szukać linków w Excelu) pomoże pracować szybciej, mieć z tego więcej frajdy. Hajs i awans też w swoim czasie się pojawią 😎

To tyle w tym temacie. Analizujcie w pokoju!  📊📈

Podobał Ci się ten artykuł?
Podziel się nim w Social Mediach:
>>> udostępnij go na LinkedIn i pokaż, że codziennie uczysz się czegoś nowego 💻
>>> wrzuć go na Facebooka, to się może przydać któremuś z Twoich znajomych 💗
>>> Przypnij sobie tą stronkę to zakładek, może się przydać w przyszłości 💡

A jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej o Excelu – zajrzyj tutaj.