Dlaczego warto znać funkcje tablicowe w Excelu?

25 sierpnia 2023

funkcje tablicowe w Excelu

W życiu każdego „exclowca” przychodzi taki moment, kiedy zwykłe formuły i funkcje okazują się niewystarczające. Oto scenariusz: masz przed sobą tysiące komórek danych i potrzebujesz coś z nimi zrobić – szybko i sprawnie. Odpowiedź? Funkcje tablicowe w Excelu. Odkrycie ich potencjału może być dla ciebie prawdziwym game-changerem, a oto dlaczego.

Czym są funkcje tablicowe?

Zacznijmy od podstaw. Funkcja tablicowa w Excelu to specjalny typ formuły, który wykonuje operacje na wielu wartościach, a nie tylko na jednej. Ostateczny wynik może być pojedynczą wartością lub też – co ciekawe – całym zestawem wartości. Dla przykładu, możemy użyć funkcji SUM(LEN(range)) do zsumowania liczby znaków we wskazanym zakresie komórek.

kurs excel kajo promo v3

Ten artykuł jest częścią aktualizowanej bazy wiedzy, którą znajdziesz w moim kursie Analiza danych w Microsoft Excel.

Przestań się męczyć z googlowaniem.
Ogarnij w końcu Excela na poważnie.

W wersjach Excela starszych niż 365, wiele funkcji tablicowych trzeba było wprowadzać w specjalny sposób, używając kombinacji klawiszy Control + Shift + Enter (skrótowo „CSE”). Po użyciu tej kombinacji, Excel automatycznie otaczał formułę nawiasami klamrowymi {}, sygnalizując w ten sposób, że mamy do czynienia z funkcją tablicową. Ale uwaga! Nawiasy klamrowe nie mogą być wprowadzone ręcznie – muszą być „nadane” przez Excela.

Ale co to właściwie jest ta „tablica”?

Tablica to zbiór więcej niż jednej wartości. W Excelu tablice są zapisywane w nawiasach klamrowych, np. {1;2;3} lub {„czerwony”, „niebieski”, „zielony”}. To dość intuicyjne odwzorowanie zakresów komórek w arkuszu: zakresy pionowe są przedstawione jako tablice z użyciem średników, a zakresy poziome – z użyciem przecinków.

Przykłady użycia

Funkcje tablicowe mogą wydawać się skomplikowane, ale w praktyce są stosunkowo proste. Weźmy na przykład funkcję OR(A1:A5="a"). Ta formuła porównuje każdą komórkę w zakresie A1:A5 ze stringiem „a”. Ponieważ operacja porównania odbywa się na wielu wartościach, funkcja OR dostaje zestaw wyników, np. OR({FALSE;FALSE;FALSE;TRUE;FALSE}). Jeżeli choć jedna wartość w tablicy wynikowej jest TRUE, funkcja OR zwraca TRUE.

Inny przykład to SUM(LEN(B2:B11)), który zwraca całkowitą liczbę znaków w zakresie B2:B11. Tutaj funkcja LEN dostaje wiele wartości i zwraca tablicę, którą funkcja SUM następnie sumuje.

Wyjątki od reguły

Nie wszystkie funkcje tablicowe wymagają użycia „CSE”. Niektóre, jak na przykład SUMPRODUCT, są zaprogramowane, aby domyślnie obsługiwać operacje tablicowe.

Podsumowanie

Funkcje tablicowe w Excelu to potężne narzędzie, które pozwala na zaawansowane operacje na dużych zestawach danych. Warto znać ich potencjał i umieć je stosować. Może to znacznie usprawnić twoją pracę i pozwolić spojrzeć na Excela z zupełnie innej perspektywy. Więc jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, czas zanurzyć się w świat funkcji tablicowych.

To tyle w tym temacie. Analizujcie w pokoju!  

Podobał Ci się ten artykuł 🙂?
Podziel się nim w Social Mediach 📱
>>> udostępnij go na LinkedIn i pokaż, że codziennie uczysz się czegoś nowego 
>>> wrzuć go na Facebooka, to się może przydać któremuś z Twoich znajomych 
>>> Przypnij sobie tą stronkę to zakładek, może się przydać w przyszłości

Wolisz oglądać 📺 niż czytać – nie ma problemu
>>> Obserwuj i oglądaj KajoData na YouTube

Inne ciekawe artykuły:

Wolisz czytać po angielsku? Żaden problem – tłumaczenie znajdziesz tu.

Ja Ci ją z przyjemnością wyślę. Za darmo. Bez spamu.

Poradnik Początkującego Analityka

Video - jak szukać pracy w IT

Regularne dawki darmowej wiedzy, bez spamu.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez KajoData Kajo Rudziński w celu realizacji usługi newsletter, a tym samym wysyłania mi informacji o produktach blogowych, usługach, lub nowościach, zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć.

Please wait...

Dziękujemy za zapis!