Często spotykam się z pytaniem: „Jak odnaleźć utraconą motywację?”. Czy kiedykolwiek czuliście, że po prostu Wam się nie chce? Cóż, nie jesteście w tym sami. Spadek motywacji jest tak naprawdę zjawiskiem powszechnym Oto moje spostrzeżenia, które pomogą Wam zrozumieć dlaczego motywacja do nauki spada.
Wolisz oglądać? Zapraszam na YouTube 📺
Wolisz słuchać? Sprawdź mój Podcast 🎙️
Motywacja – Dlaczego Tak Często Ucieka?
Zacznijmy od pytania, dlaczego tak łatwo tracimy motywację. Niezależnie od tego, czy mamy za sobą wiele sukcesów, czy dopiero zaczynamy swoją drogę, brak motywacji to coś, z czym każdy z nas się zmaga. W mojej pracy jako analityk danych widzę, jak ważna jest motywacja w osiąganiu zarówno celów zawodowych, jak i prywatnych. Bez niej trudno jest cokolwiek zmienić w swoim życiu.
Trzy Kluczowe Przyczyny Spadku Motywacji
1. Twój Mózg Nie Ufa Twojemu Planowi
Pierwszy problem z motywacją, który zauważyłem, wynika z faktu, że nasz mózg często nie wierzy w nasze plany. Gdy postanawiamy na przykład zmienić pracę na data scientist, kreując ambitny plan nauki SQL-a czy Pythona, nasz mózg podświadomie może sabotować te wysiłki, uznając je za nierealistyczne.
2. Twój Mózg Nie Lubi Twojego Planu
Kolejna przyczyna leży w tym, że nasze mózgi wolą łatwe i przyjemne działania. Gdy nasz plan nauki wymaga wczesnego wstawania i poświęcania czasu, który nie sprawia przyjemności, motywacja szybko spada. W takich sytuacjach warto szukać sposobów na wprowadzenie elementu zabawy lub nagrody w nasze działania.
3. Brak Planu Na Motywację
Ostatnia przyczyna dotyczy braku stałego planu motywacyjnego. Zakładamy, że cel sam w sobie będzie nas motywował każdego dnia, ale to niestety nie wystarcza. Musimy regularnie odnawiać naszą motywację, podobnie jak codziennie bierzemy prysznic, aby czuć się świeżo.
Chcesz sprawdzić czy nadajesz się na analityka? Dołącz do społeczności KajoDataSpace i poznaj innych, takich jak Ty.
Jak Odnaleźć Utraconą Motywację?
Teraz, gdy znamy przyczyny, możemy przejść do rozwiązań. Oto moje sposoby na odnalezienie utraconej motywacji:
- Zmniejsz Skalę i Realizuj Małe Kroki: Zamiast ambitnych planów, zacznij od małych, realizowalnych kroków. To zwiększy Twoje poczucie osiągnięć i zaufanie do planu.
- Połącz Naukę z Przyjemnością: Znajdź sposób, aby nauka była także formą rozrywki. Może to być nauka w towarzystwie, z grywalizacją, lub połączenie nauki z czymś, co już lubisz.
- Regularnie Odnawiaj Motywację: Znajdź źródła inspiracji, które będziesz regularnie odwiedzać. Może to być podcast, książka, grupa wsparcia lub cokolwiek, co pomaga Ci przypomnieć o celu.
Pamiętaj, każdy z nas ma inny sposób na odnalezienie i podtrzymywanie motywacji. Kluczem jest zrozumienie, co działa dla Ciebie i dostosowanie strategii do Twoich indywidualnych potrzeb. Spadek motywacji to nie koniec. To tak naprawdę dopiero początek 😉
Wolisz czytać po angielsku? Nie ma problemu.
Inne ciekawe artykuły:
- Aktywne słuchanie, poddawanie się, czyli nieoczywiste błędy w IT
- Kto się nadaje na analityka? 4 nieoczywiste cechy analityka danych
- Praca analityka danych to najlepsza opcja by zacząć pracować w IT
- Jak zostać analitykiem danych? Co musi umieć analityk? Kompletny przewodnik.
To tyle w tym temacie. Analizujcie w pokoju!
Podobał Ci się ten artykuł 🙂?
Podziel się nim w Social Mediach 📱
>>> udostępnij go na LinkedIn i pokaż, że codziennie uczysz się czegoś nowego
>>> wrzuć go na Facebooka, to się może przydać któremuś z Twoich znajomych
>>> Przypnij sobie tą stronkę to zakładek, może się przydać w przyszłości
Wolisz oglądać 📺 niż czytać – nie ma problemu
>>> Obserwuj i oglądaj KajoData na YouTube