Praca analityka danych to najlepsza opcja by zacząć pracować w IT

16 września 2023

Praca analityka danych to najlepsza opcja by zacząć pracować w IT

Wydaje się, że są dwie główne ścieżki, które możesz obrać, prawda? Z jednej strony kodowanie i pisanie aplikacji jako programista, z drugiej zaś analiza danych, statystyki i wyciąganie wniosków jako analityk. Prawda jest taka, że dzisiaj, praca analityka danych to najlepsza opcja by zacząć pracować w IT.

Szokujące? Cóż, chcę Cię przekonać, że analityk danych to równie kusząca, a moim zdaniem nawet lepsza opcja, szczególnie dla osób zaczynających swoją przygodę z IT. Dlaczego? Odpowiedź jest bardziej złożona niż mogłoby się wydawać.

Jak zacząć w IT: Prosta droga dla analityka

Nie oszukujmy się, programowanie to fajna sprawa, ale wejście w ten świat może być czasem trudniejsze niż zakładamy. Każdy język programowania ma swoje „ficze”, biblioteki, frameworki i zasady. Przeskok od „Hello World” do tworzenia realnych, użytecznych aplikacji jest często większy niż byśmy chcieli. Analityk danych, z kolei, może zacząć pracować z narzędziami takimi jak Excel czy darmowymi narzędziami do wizualizacji danych i od razu zacząć dostarczać wartość. Nawiasem mówiąc, jeżeli się tym podzielisz na swoim LinkedInie czy gdziekolwiek indziej, to od razu zyskujesz na atrakcyjności w oczach przyszłych pracodawców.

https://youtu.be/zaTnLGHxPzg

Praca analityka danych – portfolio

Będziesz o wiele ciekawiej wyglądał dla potencjalnego rekrutera, jeżeli będziesz miał kilka fajnych projektów w portfolio. Nie muszą to być gigantyczne przedsięwzięcia, wystarczy kilka dobrze przemyślanych analiz i wizualizacji. Pięć mniejszych projektów często robi lepsze wrażenie niż jedna „megasuperhiper” rzecz, której nikt nie jest w stanie do końca zrozumieć czy docenić.

Ciągłe uczenie i dzielenie się wiedzą

Dzielenie się tym, co robisz, to kolejny mega ważny punkt. Za każdym razem, kiedy nauczysz się czegoś nowego, podziel się tym! Nie ma co się obawiać, że coś jest „zbyt słabe” do pokazania. Nikt nie jest doskonały na początku, a każdy krok naprzód to sukces, który warto obchodzić i pokazać innym. Praca analityka danych często polega na tym, że wiecznie mamy poczucie, że wokół nas są lepsi 😉

Dlaczego doświadczenie jest kluczem

Jeżeli już zaczynasz, nawet na pozycji, która nie jest idealna, po pewnym czasie robisz przeskok jako kandydat. Po 9 miesiącach w pracy, nawet jeśli nie jest to praca marzeń, stajesz się analitykiem z doświadczeniem. A to, drogi czytelniku, jest bardzo cenione na rynku pracy. Nawet jeżeli wiesz mniej niż ktoś, kto siedzi w domu i doskonali swoje umiejętności, to i tak jesteś bardziej atrakcyjny dla pracodawców.

Zakończenie

Uważam że obenie praca analityka danych to najlepsza opcja by zacząć pracować w IT.

Na koniec, jeśli chodzi o zarobki, możliwości rozwoju czy też satysfakcję z wykonywanej pracy, analityk danych nie ma się czego wstydzić na tle programisty. Warto jednak pamiętać, że to dwie różne ścieżki kariery, które mają swoje plusy i minusy. Niemniej jednak, jeśli jesteś na początku swojej drogi w IT, myślę, że analityk danych może być mniej stresującą i bardziej dostępną opcją.

Inne ciekawe artykuły:

Wolisz czytać po angielsku? No problem, tłumaczenie znajdziesz tutaj.

To tyle w tym temacie. Analizujcie w pokoju!  

Podobał Ci się ten artykuł 🙂?
Podziel się nim w Social Mediach 📱
>>> udostępnij go na LinkedIn i pokaż, że codziennie uczysz się czegoś nowego 
>>> wrzuć go na Facebooka, to się może przydać któremuś z Twoich znajomych 
>>> Przypnij sobie tą stronkę to zakładek, może się przydać w przyszłości

Wolisz oglądać 📺 niż czytać – nie ma problemu
>>> Obserwuj i oglądaj KajoData na YouTube

Ja Ci ją z przyjemnością wyślę. Za darmo. Bez spamu.

Poradnik Początkującego Analityka

Video - jak szukać pracy w IT

Regularne dawki darmowej wiedzy, bez spamu.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez KajoData Kajo Rudziński w celu realizacji usługi newsletter, a tym samym wysyłania mi informacji o produktach blogowych, usługach, lub nowościach, zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć.

Please wait...

Dziękujemy za zapis!