Czy Chat GPT może szkodzić? Czy AI pomaga w nauce?

28 grudnia 2023

Czy Chat GPT może szkodzić? Czy AI pomaga w nauce?

Czy Chat GPT może szkodzić? Czy AI pomaga w nauce? Odpowiedzi na te pytania wcale nie są takie oczywiste.

Często zastanawiam się nad wpływem najnowszych technologii na naszą naukę i karierę. Ostatnio mocno zaciekawiło mnie, jak korzystanie z narzędzi takich jak ChatGPT może wpływać na osoby, które stawiają pierwsze kroki w IT, zwłaszcza tych uczących się SQL i Pythona. Czy sztuczna inteligencja jest tylko pomocna, czy może też przynosić pewne ryzyka?

Wolisz oglądać? Zapraszam na YouTube 📺

Wolisz słuchać? Zapraszam na Podcast 🎙️

Złoty Środek w Nauce Programowania

Kiedy uczymy się programowania, narzędzia oparte na AI, takie jak ChatGPT, mogą wydawać się prawdziwym skarbem. Potrafią szybko rozwiązać problemy, które dla początkujących mogą być wyzwaniem. Jednak zastanówmy się, czy to rzeczywiście skraca drogę do zostania dobrym analitykiem danych czy programistą? Czy zawsze jest tak, że AI pomaga w nauce?

Bezpieczeństwo Danych: Priorytet w Korporacjach

Jednym z głównych aspektów, na które zwróciłem uwagę, jest bezpieczeństwo danych w dużych korporacjach. Choć w domowym zaciszu ChatGPT może być naszym niezawodnym asystentem, w środowisku korporacyjnym sprawa wygląda inaczej. Firmy, zwłaszcza te większe, mają ścisłe procedury dotyczące bezpieczeństwa danych. Korzystanie z narzędzi AI wymaga zatem dodatkowej ostrożności i często odbywa się 'pod radar’em’ organizacji.

Zrozumienie, a Nie Tylko Kopiowanie

Drugim ważnym punktem jest sposób, w jaki ChatGPT wpływa na nasz proces uczenia się. Kiedy polegamy zbyt mocno na zewnętrznych narzędziach, nasz mózg może uznać, że nie ma potrzeby uczyć się i rozumieć materiału. Taka praktyka może być zgubna podczas testów technicznych w procesie rekrutacji, gdzie samodzielne myślenie i głębokie zrozumienie problemu są kluczowe. I teraz jeszcze raz zadaj sobie pytanie, czy Chat GPT może szkodzić 😉

Jak Korzystać z AI, Zachowując Zdrowy Rozsądek

Moim zdaniem, kluczem do skutecznej nauki jest znalezienie równowagi między korzystaniem z AI a samodzielnym rozwiązywaniem problemów. Zalecam stosunek 70% pracy własnej do 30% wsparcia AI. To pozwoli na rozwijanie umiejętności analitycznych i programistycznych, jednocześnie korzystając z pomocy, jaką oferują nowoczesne technologie.

Czy Chat GPT może szkodzić? Czy AI pomaga w nauce?

No więc – jak to jest? Czy Chat GPT może szkodzić? Czy AI pomaga w nauce? Cóż, ChatGPT i inne narzędzia AI mogą być niesamowitymi pomocnikami w naszej drodze rozwoju w IT. Jednakże, ważne jest, aby nie tracić z oczu głównego celu – nauki i zrozumienia. AI może pomóc, ale nie zastąpi pełnego zaangażowania i samodzielnego myślenia.

To tyle w tym temacie. Analizujcie w pokoju!  

Podobał Ci się ten artykuł 🙂?
Podziel się nim w Social Mediach 📱
>>> udostępnij go na LinkedIn i pokaż, że codziennie uczysz się czegoś nowego 
>>> wrzuć go na Facebooka, to się może przydać któremuś z Twoich znajomych 
>>> Przypnij sobie tą stronkę to zakładek, może się przydać w przyszłości

Wolisz oglądać 📺 niż czytać – nie ma problemu
>>> Obserwuj i oglądaj KajoData na YouTube

Inne ciekawe artykuły:

Wolisz czytać po angielsku? No problem.

Ja Ci ją z przyjemnością wyślę. Za darmo. Bez spamu.

Poradnik Początkującego Analityka

Video - jak szukać pracy w IT

Regularne dawki darmowej wiedzy, bez spamu.