Ile zarabia programista ‍ Ile zarabia analityk

18 maja 2021

ile zarabia analityk - ile zarabia programista

Ile zarabia programista | Ile zarabia analityk – porównanie

Ludzie chcą pracować w IT. Dlaczego? Czy dlatego, że wiedzą ile zarabia programista? A może dlatego, że jak porównają ile zarabia analityk (czyli nawet ten co nie programuje), to… wychodzą prawie 2 normalne pensje? A jeśli tak, to jaka jest pensja juniora? Często pytamy o pieniądze, lecz prawdziwe pytanie o co tak naprawdę powinniśmy pytać.

📺 WERSJA DO OGLĄDANIA 📺

➡️ Zarobki w IT nie są żadną tajemnicą

Jeżeli chcesz się konkretnie zorientować ile zarabia analityk, ile programista, ile zarabia senior, a ile junior, to jednym z lepszych źródeł jest raport NoFluffJobs. Dowiesz się z niego między innymi, że to ile zarabia programista, zależy od tego czym się konkretnie zajmuje. No i np. mediany wynagrodzeń UoP w złotówkach wyglądają następująco.

ZawódMinimumMaksimum
Support65009000
Testing800012000
UX900012200
IT Admin900012400
Business Analyst (analityk biznesowy)800013000
PM (Project Manager)1050014000
Embedded950014200
Mobile900015000
Fullstack1000015000
Frontend1000015000
BI (Business Intelligence)1000015000
Backend1000015600
DevOps1020016000
Big Data1100016000
Security1200016000

Zarówno BI, jak i Big Data powinny być klasyfikowane jako praca analityka. Innymi słowy: ile zarabia analityk? Między 10 a 16 tysięcy brutto. Ile zarabia programista? To zależy.

➡️ Ile zarabia programista? To zależy.

Raport NoFluffJobs ładnie pokazuje, że istnieje wiele czynników, które wpływają na wysokość zarobków. Jeżeli ktoś dopiero zaczyna swoją przygodę w IT, jest analitykiem, który pisze pierwsze SQLe, to będzie zarabiał mniej niż osoba, która pracuje w customer service, ale zna norweski. Jeżeli, z kolei jest gościem, który przerobił już dziesiątki dashboardów w Tableau, jest gwiazdą BI to okaże się, że jako analityk, średnio, zarabia lepiej niż programista. Jest jeszcze inna ważna kwestia. Istnieje duża różnica pomiędzy umową o pracę i b2b. Czy to znaczy, że zawsze należy wybrać b2b (skoro to wyższa pensja)? Niekoniecznie. Pamiętaj o tym, że B2B nie daje Ci takiego bezpieczeństwa jak umowa o pracę. Wystarczy dłuższe L4 albo ciąża i już przestaje się to opłacać.

➡️ Pensja to nie wszystko

Ważnym aspektem jest dodanie bonusu i pensji. Pensja zasadnicza może nie być powalająca, ale jeżeli firma dobrze się rozwija i, aby motywować ludzi, wypłaca duże bonusy za cięższą pracę, to może się to opłacać.

Kolejnym zagadnieniem są pieniądze na szkolenia. Budżet szkoleniowy jest dość standardową praktyką w IT, dlatego, że szkolenia bywają drogie a technologia nie stoi w miejscu. I tutaj też można sobie to skalkulować. Pensja być może nie zbyt wysoka, ale szkolenia są inwestycją… w twoje przyszłe zarobki (bo wraz z szkoleniami twoja wartość na rynku pracy wzrośnie).

Należy też pamiętać, że pensja rośnie z odpowiedzialnością. To nie jest tak, że senior zarabia więcej, bo ma większy staż. Zazwyczaj senior ma zdecydowanie większą odpowiedzialność. To z kolei może nieść za sobą większy stres. Kolejny kamyczek do kalkulacji ile zarabia programista, czy analityk.

➡️ Czy to rzeczywiście takie ważne ile będziesz zarabiał?

Najważniejsza rzecz. Motywacja. Bardzo przestrzegam przed motywacją – chcę więcej zarabiać więc zostanę programistą (albo analitykiem). Próg wejścia wcale nie jest niski, potrzeba sporo czasu i samozaparcia by to się udało. A dalej? Dalej czeka nas ciągła nauka, momentami stres czy nie odstajemy, czy technologia nam nie ucieka. Dlatego motywacja finansowa często bywa za słaba. Po prostu – musisz sprawdzić czy to lubisz.

↪️ Podsumowanie

Wiedza ile zarabia programista / ile zarabia analityk nie jest wiedzą tajemną. Upraszczając, można powiedzieć, że między 8 a 15 brutto. Ale to są te środkowe stawki. Należy pamiętać, że na wartość wynagrodzenia wpływają takie czynniki jak:

  • doświadczenie
  • obszar i technologie w których pracujesz
  • miasto
  • forma zatrudnienia (umowa o pracę (UoP) / kontrakt B2B)

Poza tym, do samej pensji należy jeszcze doliczyć budżet szkoleniowy i bonusy.

To tyle w tym temacie. Analizujcie w pokoju!  

Podobał Ci się ten artykuł?
Podziel się nim w Social Mediach:
>>> udostępnij go na LinkedIn i pokaż, że codziennie uczysz się czegoś nowego 
>>> wrzuć go na Facebooka, to się może przydać któremuś z Twoich znajomych 
>>> Przypnij sobie tą stronkę to zakładek, może się przydać w przyszłości

Inne ciekawe artykuły:

Wolisz oglądać niż czytać – nie ma problemu
>>> Obserwuj i oglądaj KajoData na YouTube

Ja Ci ją z przyjemnością wyślę. Za darmo. Bez spamu.

Poradnik Początkującego Analityka

Video - jak szukać pracy w IT

Regularne dawki darmowej wiedzy, bez spamu.