Dual axis chart w Tableau – jak to zrobić?

8 lutego 2021

Dual axis – co to w ogóle jest?

Jeśli wpisałeś w Google dual axis Tableau to jesteś w dobrym miejscu. Jeśli Tableau sync axis to też. W tym krótkim artykule pokaże Ci jak to ogarnąć.

📺 WERSJA DO OGLĄDANIA 📺

OK zacznijmy od podstaw. Co to w ogóle jest ten dual axis? Przecież wykres generalnie ma dwie osie, co nie? Tak jakoś w podstawówce uczyli, oś X, oś Y, takie tam. OK. Leniwiec Karol, którego poznaliście w tekście o tym, jak liczyć wzrost procentowy wytłumaczy o co chodzi.

dual axis tutorial tableau Leniwiec Karol

Karol zasnął, więc nie wytłumaczy. To ja wytłumaczę.

Dual Axis to wykres który posiada dwie równoległe osie. Dzięki temu możemy na nim zaprezentować dwie wartości równocześnie wobec tego samego wymiaru.

Przykład wykresu typu dual axis:

dual axis Tableau

Chcemy pokazać czy nasze oszczędności (powiedzmy procent oszczędzanej pensji) rosną wraz ze wzrostem zarobków. To samo może dotyczyć firmy. No i żeby to pokazać, potrzebujemy tak naprawdę dwie osie Y. Jedną dla złotówek, drugą dla procentów. Oś X to będzie oczywiście czas.

Czyli dual axis mamy wtedy kiedy na wykresie są współobecne dwie wartości, które są mierzone w innych jednostkach lub skali. No i porównujemy je do trzeciej wartości.

➡️ Jak zrobić dual axis chart w Tableau? Tutorial krok po kroku

Ok. Pora na tutorial.

Krok 1 – wrzucamy sobie czas / daty na kolumny (Columns):

dual axis tutorial step 1

Krok 2 – Na rzędy (Rows) wrzucamy sobie jedną z tych rzeczy którą chcemy mierzyć. Powiedzmy, że sprzedaż.

dual axis tutorial step 2

Krok 3 – Wrzucamy drugą rzecz, którą chcemy mierzyć. Załóżmy że koszty w procentach.

dual axis tutorial step 3

Krok 4 – Klikamy prawym na drugą rzecz, którą chcemy mierzyć (czyli u nas te koszty w procentach). Pokazuje się opcja dual axis.

dual axis tutorial step 4

Krok 5 – Mamy dual axis!

dual axis tutorial step 5

[Opcjonalnie] Krok 6 – Synchronize Axis

synchronize axis where to click

I tutaj trzeba uważać.

⚠️ Dlaczego trzeba uważać na Synchronize Axis

No bo tak. Chcemy zsynchronizować ze sobą oś Y1 (Sales) i oś Y2 (Shipping costs…). Czyli zrobić tak, żeby takie same wartości na jednej i na drugiej osie były na tym samym poziomie. Sales mamy w milionach, a procenty? No procenty są w procentach więc 12% to liczba 0,12.

Czyli nie będzie to miało sensu, zobacz:

synchronize axis tableau incorrect

Synchronize axis używmy wtedy kiedy wartości są ze sobą porównywalne, kiedy są tego samego rzędu. Np tu mamy tysiące dolarów i tu mamy tysiące dolarów. Przykład:

synchronize axis tableau correct

Tym sposobem śledzimy 2 różne wartości (stąd dwie osie Y), ale są one zsynchronizowane. 500 koła jest na tym samym poziomie dla każdej z nich.

Do czego dual axis chart w Tableau się przydaje?

Dual axis przydaje się głównie jeśli chcemy porównać trendy. Czy jeżeli jedna rzecz rośnie to druga też? Pamiętaj, że nie muszą to być zawsze dwa wykresy liniowe. To może być kombinacja area chart i line chart. Często z punktu widzenia wizualizacji, o wiele lepiej to wygląda. Szczególnie jeśli jest to główna wizualizacja na dashboardzie.

synchronize axis tableau dashboard

↪️ Podsumowanie: dual axis chart w Tableau

Wykres Dual Axis w Tableau to wykres który posiada dwie równoległe osie Y. Dzięki temu możemy na nim zaprezentować dwie wartości równocześnie wobec tego samego wymiaru.

Należy pamiętać o tym, że opcja synchronize axis me sens jedynie wtedy jeżeli wartości są tego samego rzędu (np. miliony dolarów na twoim koncie i miliony dolarów na moim koncie). W innym przypadku, użycie tej opcji będzie prawdopodobnie bez sensu.

Jeżeli chcesz pobrać tableau workbook to zapraszam tutaj. Przy okazji pamiętaj, by założyć sobie konto na Tableau Public. To nic nie kosztuje, a będziesz mógł sobie pobierać workbooki, które pokazuję dowoli Ba! Możesz nawet zrobić swoją wersję i POKAZAĆ MI ŻE UMIESZ LEPIEJ NIŻ JA.

To tyle w tym temacie. Analizujcie w pokoju!  

Podobał Ci się ten artykuł?
Podziel się nim w Social Mediach:
>>> udostępnij go na LinkedIn i pokaż, że codziennie uczysz się czegoś nowego 
>>> wrzuć go na Facebooka, to się może przydać któremuś z Twoich znajomych 
>>> Przypnij sobie tą stronkę to zakładek, może się przydać w przyszłości

Inne ciekawe artykuły:

Wolisz oglądać niż czytać – nie ma problemu
>>> Obserwuj i oglądaj KajoData na YouTube

A jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej o Tableau – zajrzyj tutaj.

Ja Ci ją z przyjemnością wyślę. Za darmo. Bez spamu.

Poradnik Początkującego Analityka

Video - jak szukać pracy w IT

Regularne dawki darmowej wiedzy, bez spamu.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez KajoData Kajo Rudziński w celu realizacji usługi newsletter, a tym samym wysyłania mi informacji o produktach blogowych, usługach, lub nowościach, zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć.

Please wait...

Dziękujemy za zapis!