SQL basics | SELECT * FROM table – czyli podstawy SQL

23 grudnia 2020

➡️ Kiedy używamy zapytania SELECT * FROM table?

Zapytanie SELECT, którego najprostszym wariantem jest SELECT * FROM table jest podstawowym rodzajem zapytania w każdym dialekcie SQL. Używamy go zawsze gdy chcemy odczytać dane z bazy.

➡️ Jak napisać zapytanie SELECT, czyli: SQL SELECT FROM kolejność słów?

Tak jak wspomniałem wyżej, najprostszą formą zapytania SELECT jest SELECT * FROM table [w miejscu table wpisujesz nazwę swojej tabeli]. Mówiąc krótko:

  • wybierasz (SELECT)
  • wszystko (*)
  • z (FROM)
  • tabeli (table).

Oczywiście jeżeli chcesz wybrać konkretne kolumny, to wpisujesz ich nazwy zamiast gwiazdki. Jeżeli jednak wiesz już coś więcej o SQL to prawdopodobnie szukasz odpowiedzi na pytanie z rodzaju pod tytułem „SQL SELECT FROM kolejność słów”. Innymi słowy chodzi Ci o syntax języka.

A jak wygląda syntax? Następująco:

SELECT 
FROM
JOIN ON
WHERE
GROUP BY
HAVING
ORDER BY

Jakiś czas temu publikowałem na Instagramie taki właśnie template, bo cała zabawa polega po prostu na zapamiętaniu kolejności słów kluczowych.

Dla przypomnienia przekleję go tu jeszcze raz :

SQL syntax - podstawy SQL

A zatem twój przykładowy select statement (troszeczkę bardziej rozwinięty niż SELECT * FROM table) mógłby wyglądać tak:

SELECT 
 your_column_1,
 your_column_2
FROM   your_table
WHERE  condition = 4

Tym samym z tabeli your_table wybrałeś kolumny your_column_1 oraz your_column_2. Ponieważ query zawiera również tzw. where clause, tj. użyłeś słowa kluczowego where, to zostaną wyświetlone tylko te rzędy, spełniają podany przez ciebie warunek.

➡️ Jak i gdzie zacząć ogarniać podstawy SQL?

Jeżeli chcesz zacząć się uczyć SQL to masz dwa wyjścia:

  1. Zainstalować SQL lokalnie na swoim komputerze. I tutaj można pobrać za darmo MySQL. Natomiast, to wiążę się z koniecznością stworzenia własnych tabel. Z drugiej strony, od razu dostajemy w pełni działające narzędzie by ćwiczyć podstawy SQL.
  2. Uczyć się podstaw SQL na jakiejś testowej stronie do nauki. Tutaj polecam SQLZOO. Możesz również zerknąć na W3Schools, ale dla mnie to jest jakieś takie chaotyczne i przytłaczające.

➡️ Na co zwrócić uwagę przy zapytaniu SELECT * FROM table?

Jest kilka rzeczy, na które warto jeszcze zwrócić uwagę:

  1. Słowa kluczowe w SQL nie są „case-sensitive”, można je pisać z wielkiej bądź z małej litery i działają tak samo. Niektórzy uważają, że zgodnie ze stylem powinniśmy je pisać z dużej, czyli SELECT * FROM table. Ja uważam, że to nie ma znaczenia. A więcej o stylu SQL, dowiesz się stąd.
  2. Zazwyczaj nie zobaczysz od razu wszystkim rekordów.
    Domyślnie, program dzięki któremu łączysz się z bazą danych (np. MySQL Workbench, Heidi, Dbeaver) pokaże Ci pierwsze 50, 100, 200 rekordów. Resztę pokaże przy scrollowaniu albo pobraniu zapytania do pliku np. CSV.
  3. Jeśli czytasz ten artykuł, to może jeszcze tego nie wiesz ale wewnątrz jednego zapytania SELECT mogą istnieć inne (tzw. nested select statements). O tym jak to działa dowiesz się w innym artykule, ale chciałem Ci dać znać że coś takiego istnieje.
  4. Aby oddzielić jedno zapytanie SELECT od drugiego używamy średnika, czyli: SELECT * FROM table_a; SELECT * FROM table_b Niektórzy twierdzą, że nawet pisząc tylko jedno zapytanie SELECT powinniśmy kończyć średnikiem. Ja uważam, że to zależy od sytuacji. Jeśli na szybko testujesz różne rzeczy, to bym się nie czepiał. W „oficjalnym” kodzie – warto.
  5. Pamiętaj o tym, że przecinki są bardzo ważne.
    Bezpośrednio przed słowem kluczowym FROM nie stawiasz przecinka, podobnie jak bezpośrednio po słowie SELECT. W przypadku długiej kwerendy szukanie zaginionego przecinka może być niezłą frajdą. Niemniej większość SQLowych programów podpowie, w której linii coś jest nie tak

To tyle w tym temacie. Analizujcie w pokoju!  

Inne ciekawe artykuły:

Podobał Ci się ten artykuł?
Podziel się nim w Social Mediach:
>>> udostępnij go na LinkedIn i pokaż, że codziennie uczysz się czegoś nowego
>>> wrzuć go na Facebooka, to się może przydać któremuś z Twoich znajomych
>>> Przypnij sobie tą stronkę to zakładek, może się przydać w przyszłości

A jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej o SQL – zajrzyj tutaj.

Ja Ci ją z przyjemnością wyślę. Za darmo. Bez spamu.

Poradnik Początkującego Analityka

Video - jak szukać pracy w IT

Regularne dawki darmowej wiedzy, bez spamu.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez KajoData Kajo Rudziński w celu realizacji usługi newsletter, a tym samym wysyłania mi informacji o produktach blogowych, usługach, lub nowościach, zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć.

Please wait...

Dziękujemy za zapis!