Jak manipulować ludźmi, czyli kłamstwa którymi żyjemy

26 lipca 2021

Jak manipulować ludźmi czyli kłamstwa którymi żyjemy

Jak manipulować ludźmi – poradnik

Jak manipulować ludźmi za pomocą danych? Jak kłamać, mówiąc niemalże prawdę? Jak przedstawić liczby, by sprawiedliwość była zawsze po naszej stronie? Jak wyglądają kłamstwa, którymi żyjemy?

Manipulować ludźmi może każdy. Szef, mąż, minister, telewizja, rząd. To nie statystyka kłamie, to ludzie kłamią na temat statystyki. Mój film może przekonywać, że przeszedłem na ciemną stronę mocy, natomiast, chcę pokazać na co zwrócić uwagę. Oszukiwanie innych ludzi za pomocą spreparowanych liczb, są coraz popularniejsze ze względu na to, że dane nas otaczają.

A zwykłemu człowiekowi jest ciężko. Czy zwykły człowiek rozumie regresję, machine learning? Czy choćby odróżnia średnią od mediany? No właśnie. Tym łatwiej jest wywołać przekonanie, że ten kto pokazuje dane mówi prawdę.

Wersja do oglądania

Jak manipulować ludźmi? Ukryj to co boli.

Ludzie nie są zbyt spostrzegawczy. Wbrew zapewnieniom o tym, że detal jest dla nich ważny można większość z nas okiwać bardzo łatwo. Chodzi o to, że gdy coś pokazujemy to pokazujemy „naraz” jedną rzecz. Jeden komunikat. Bardzo ciężko obrazkiem przekazać zdanie wielokrotnie złożone. I bardzo dobrze i z tego skorzysztamy.

Kłamstwa, którymi żyjemy to często rzeczy, które niby zostały nam pokazany, a których nie zobaczyliśmy. Pomyśl o ogłoszeniu o pracę. Ile raz patrząc na propozycję, okazywało się, że coś ukryto drobnym drukiem? W ten sam sposób sprzedaje się kredyty hipoteczne, wakacje, inwestycje w bitcoin. Spójrz na poniższe „ogłoszenie pracy”:

jak manipulować innymi ludźmi - oferta pracy

Czy to nie wygląda zachęcająco? Kto by nie chciał zarabiać 12 tysięcy? Dobra pensja. Ale zaraz… w 3 miesiące? Czyli na miesiąc jest 4000 zł. Ok. Brutto. Czyli w sumie bardziej 2900. Z premią. Hm. Cóż, jak manipulować innymi ludźmi – to z rozmachem.

Ale zwróć uwagę, że teoretycznie – tu nie ma kłamstwa. Jedynie ukrywanie tego co boli

Kij hokejowy

Innym przykładem manipulacji jest technika kija hokejowego. Wyobraźmy sobie taką sytuację. Zbliża się prezentacja dla zarządu. Nadchodzi wielki dzień. Ale nie jest dobrze. KPI są na dashboardzie świecą się na czerwono. Sprzedaż maleje. W zasadzie wali się na łeb na szyję.

Co robimy w takiej sytuacji?

Przewidujemy przyszłość. Jaką? Świetlaną. Czyli mówimy jest źle, ale w niedalekiej przyszłości ten wykres liniowy, który pędzi ku dołowi zagnie się nam niczym kij hokejowy i wszystko będzie dobrze. Przybyłem z przyszłości, więc wiem. Trust me.

Jak manipulować innymi ludźmi za pomocą osi X i osi Y

Dwa poprzednie przykłady należą do niespecjalnie wysublimowanych. Jak ktoś jest spostrzegawczy to może się połapie. Natomiast jest sposób, który bywa zabójczy i w niesamowity sposób utwierdza kłamstwa, którymi żyjemy. Jest to manipulacja osiami.

W normalnej sytuacji, gdy mamy jakiś wykres, to tam gdzie spotykają się osie X i Y powinno być 0.

oś x oś y

To żadne odkrycie prawda? A jednak ile raz patrzyłeś na słupki które nieprawdopodobnie wzrosły, ale nie sprawdziłeś gdzie zaczyna się oś? Zerknij na tę klasykę gatunku

tvp manipulacja

Ponieważ oś zaczyna się na 4% to wygląda jakbyśmy mieli do czynienia z niebotycznymi wzrostami. Swoją drogą – zerknij na druga oś – tą z latami. Gdzi są lata 2017 – 2019? I jakim cudem (tu odwołując się do poprzedniego punktu o przyszłości) wiemy jak było 2027, gdy były dopiero 2021?

Tyle pytań. Ale któż by je zadawał. Przecież widać że słupki rosną.

Zarządzanie przez chaos

Kiedy wszystkie inne metody zawiodą pozostaje Ci tajna broń każdego analityka, menadżera projektu, szefa. Może nawet ministra. Chodzi o zarządzanie przez chaos. Innymi słowy – tworzysz wykres tak złożony, że nie wiadomo o co chodzi (jak chcesz zobaczyć przykłady – obejrzyj filmik ).

Kiedy nie wiadomo, o co chodzi – to trzeba Ci zaufać na słowo. Przecież znasz się na danych. I na tym jak manipulować innymi ludźmi. Ale o tym drugim może nie wspominajmy.

Podsumowanie

Jeżeli masz w głębokim poważaniu moralność i uczciwość intelektualną, to poniżej 4 sposoby jak manipulować innymi ludźmi i podtrzymywać kłamstwa którymi żyjemy.

  1. Ukryj to co boli.
  2. Przewiduj przyszłość metodą kija hokejowego.
  3. Zwinnie zarządzaj osią X i osią Y.
  4. Zarządzaj przez chaos.

A z innych ciekawostek – wiesz na czym polega paradoks Moraveca?

To tyle w tym temacie. Analizuj w pokoju!  

Podobał Ci się ten artykuł?
Podziel się nim w Social Mediach:
>>> udostępnij go na LinkedIn i pokaż, że codziennie uczysz się czegoś nowego 
>>> wrzuć go na Facebooka, to się może przydać któremuś z Twoich znajomych 
>>> Przypnij sobie tą stronkę to zakładek, może się przydać w przyszłości

Inne ciekawe artykuły:

Wolisz oglądać niż czytać – nie ma problemu
>>> Obserwuj i oglądaj KajoData na YouTube

Ja Ci ją z przyjemnością wyślę. Za darmo. Bez spamu.

Poradnik Początkującego Analityka

Video - jak szukać pracy w IT

Regularne dawki darmowej wiedzy, bez spamu.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez KajoData Kajo Rudziński w celu realizacji usługi newsletter, a tym samym wysyłania mi informacji o produktach blogowych, usługach, lub nowościach, zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć.

Please wait...

Dziękujemy za zapis!