Czy matematyka jest potrzebna?
Czy muszę znać matematykę by programować? Czy matematyka jest potrzebna do pracy analityka danych? W skrócie: trochę tak, ale z pewnością nie tak bardzo jak myślisz
Wersja do oglądania
Czy ja korzystałem z matematyki?
Ja, Kajo Rudziński, skończyłem polonistykę. Przez prawie 7 lat, bo aż tyle trwały moje studia zajmowałem się porównywaniem dzieł literackich i ich analizą. W ogóle nie myślałem o tym, czy muszę znać matematykę. Jedyny związek jaki z nią miałem to prowadzenie swojego budżetu w Excelu. Tak długo bawiłem się tym Excelem, że ostatecznie zostałem analitykiem danych. Więcej dowiesz się czytając moją historię, a także oglądając filmik o tym, jaką strategię przyjąłem chcąc wejść do IT.
W momencie kiedy dostawałem swoją pierwszą pracę jako analityk umiałem odróżnić średnią od mediany…. i to w sumie tyle. Nie wiedziałem czym są kwartyle, czy odchylenie standardowe. Nie rozumiałem na czym polegają testy AB. Ledwo byłem w stanie wytłumaczyć na czym polega left join.
Dlaczego matematyka to nie wszystko?
Zanim odpowiem na to pytanie, to chcę tylko zasugerować, że matematyka sama w sobie nie jest złym pomysłem. W świecie, gdzie większość z nas kształci się szybko obejrzanych kursach na Udemy, matematyka pozwoli Ci mówić o danych w sposób, o którym większość z nas może pomarzyć. Nauczy Cię zadawać sensowne pytania. Twoje prezentacje nie będą się sprowadzać do mówienia „jak widzicie na tym wykresie – nasza sprzedaż rośnie”.
Natomiast, znajomość zaawansowanej matematyki na początku drogi nie jest potrzebna. Dlaczego? Dlatego, że posiadamy świetne narzędzia, które Ci tą matematykę „dostarczą”. Korzystanie z SQLa czy Tableau, przy odrobinie wiedzy co się robi, wystarczy do podsumowania informacji w sensowny sposób. Owszem, znajomość podstawowych zagadnień statystycznych, niewątpliwie ocali Cię nieraz przed pójściem ze swoją analizą na manowce. Natomiast wyczucie danych, wyczucie umiejętności analitycznych, przychodzi również z czasem i matematyką. I kiedy już „wejdziesz do IT”, możesz te umiejętności nabywać w szerszym stopniu.
Matematyk vs Fizyk
Na koniec anegdota Otóż, miałem kiedyś znajomą studentkę matematyki, a jej najlepszą przyjaciółką była studentką fizyki. Studentka matematyki pyta swoją przyjaciółkę o to, ile wynosi jakaś tam odległość między planetami. Studentka fizyki odpowiada „no mniej więcej tyle”. Na to studentka matematyki: „No właśnie! U was wszystko jest mniej więcej!”. Studentka fizyki odpowiada: „A u was wszystko jest dokładnie, tylko to niczego nie dotyczy.”
Także, matematyka się przyda, ale nie ma co przekreślać swojej kariery jako analityk danych, czy programista jeśli nie jesteśmy matematykiem.
Podsumowanie
Ja skończyłem studia humanistyczne i jedyny łącznik między mną a IT był wtedy taki, że prowadziłem prosty budżet w Excelu. Ledwie odróżniałem średnią od mediany, a o kwartylach czy testach AB możesz zapomnieć. Dlatego jeżeli planujesz swoją karierę w IT, matematyka nie musi być twoim priorytetem.
To tyle w tym temacie. Analizujcie w pokoju!
Podobał Ci się ten artykuł?
Podziel się nim w Social Mediach:
>>> udostępnij go na LinkedIn i pokaż, że codziennie uczysz się czegoś nowego
>>> wrzuć go na Facebooka, to się może przydać któremuś z Twoich znajomych
>>> Przypnij sobie tą stronkę to zakładek, może się przydać w przyszłości
Inne ciekawe artykuły o danych:
- Ile zarabia programista? Ile zarabia analityk?
- Rekord Roberta Lewandowskiego – Webscraping + Excel + Tableau
- Co robi Data Scientist? Co to jest data science?
Wolisz oglądać niż czytać – nie ma problemu
>>> Obserwuj i oglądaj KajoData na YouTube