Trudne pytania na rozmowach kwalifikacyjnych, czyli jak sobie poradzić z rekruterem

2 lipca 2024

PL-Trudne-pytania-na-rozmowach-kwalifikacyjnych-czyli-jak-sobie-poradzic-z-rekruterem

Jeżeli zdarzyło Ci się googlować frazę 'Trudne pytania na rozmowach kwalifikacyjnych’ lub szukasz odpowiedzi na pytanie jak sobie poradzić z rekruterem, to ten artykuł jest dla Ciebie.

Trudne pytania na rozmowach kwalifikacyjnych, czyli jak sobie poradzić z rekruterem: Oglądaj na YouTube 📺

Trudne pytania na rozmowach kwalifikacyjnych, czyli jak sobie poradzić z rekruterem: Słuchaj na Spotify🎙️

W tym artykule skupię się na rekrutacji, a dokładniej na trudnych pytaniach, które mogą Was zaskoczyć podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Sam miałem z nimi kiedyś problem, więc postanowiłem podzielić się moimi doświadczeniami i radami, jak sobie z nimi poradzić.

Najtrudniejsze pytania na rozmowach kwalifikacyjnych

1. Jaką masz największą wadę?

To pytanie jest prawdziwym klasykiem i jednocześnie pułapką. Zawsze mnie dziwi, że kandydaci są nim zaskoczeni, mimo że to jedno z najczęściej zadawanych pytań. Ludzie często reagują na dwa sposoby: udają, że nie mają żadnych wad, lub wpadną w przesadną skromność i zaczynają wyliczać swoje słabości. Ani jedno, ani drugie nie jest dobre.

Dobra odpowiedź powinna pokazać, że jesteśmy świadomi swojej wady i mamy sposób, by sobie z nią radzić. Na przykład, moją największą wadą jest chaotyczność. Ale radzę sobie z nią, prowadząc listę zadań, którą mam zawsze na biurku. Dzięki temu wiem, co mam zrobić w ciągu dnia i mogę skupić się na najważniejszych zadaniach.

2. Jak radzisz sobie z pracą pod presją czasu?

To pytanie również pojawia się bardzo często. Odpowiedzi typu „dobrze sobie radzę” lub „źle sobie radzę” są zbyt ogólne i niewiele mówią rekruterowi. Chodzi o to, by pokazać, że mamy świadomość tego, jak działamy w stresujących sytuacjach i jak sobie z nimi radzimy.

Najlepiej jest przedstawić proces, który stosujemy. Ja na przykład stosuję zasadę „delete, automate, delegate”. Najpierw sprawdzam, czy wszystkie zadania są naprawdę konieczne, potem automatyzuję te, które się powtarzają, a na koniec deleguję część zadań, jeśli jest to możliwe. Dzięki temu mogę skupić się na tym, co naprawdę ważne.

3. Dlaczego nasza firma? Dlaczego ta oferta?

To pytanie jest bardzo ważne, bo pokazuje, czy zrobiliśmy research na temat firmy i czy wiemy, czego chcemy od swojej kariery. Kandydaci często wpadają w pułapkę długich i mało konkretnych odpowiedzi.

Kluczem jest pokazanie, że wykonaliśmy research i wiemy, czym zajmuje się firma oraz jak to się łączy z naszymi celami zawodowymi. Dodatkowo, ważne jest, by być autentycznym. Możemy powiedzieć, że szukamy zmiany, interesują nas stanowiska techniczne i poświęciliśmy dużo czasu, by się do tego przygotować. Firma szuka kogoś z naszymi kompetencjami, więc aplikujemy.

Podsumowanie

Podsumowując, trzy najważniejsze pytania, na które warto się przygotować, to: jaka jest Twoja największa wada, jak radzisz sobie z pracą pod presją czasu i dlaczego wybrałeś tę firmę. Mam nadzieję, że moje rady pomogą Wam lepiej przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Wolisz czytać po angielsku? No problem!

Inne ciekawe artykuły:

To tyle w tym temacie. Analizujcie w pokoju!  

Podobał Ci się ten artykuł 🙂?
Podziel się nim w Social Mediach 📱
>>> udostępnij go na LinkedIn i pokaż, że codziennie uczysz się czegoś nowego 
>>> wrzuć go na Facebooka, to się może przydać któremuś z Twoich znajomych 
>>> Przypnij sobie tą stronkę to zakładek, może się przydać w przyszłości

Wolisz oglądać 📺 niż czytać – nie ma problemu
>>> Obserwuj i oglądaj KajoData na YouTube

Ja Ci ją z przyjemnością wyślę. Za darmo. Bez spamu.

Poradnik Początkującego Analityka

Video - jak szukać pracy w IT

Regularne dawki darmowej wiedzy, bez spamu.