Motywacja w pracy, czyli jak zmienić mindset?

8 marca 2024

Motywacja w pracy, czyli jak zmienić mindset

Witajcie, Kajo tutaj z KajoData! W dzisiejszym wpisie chciałbym podzielić się z Wami kilkoma spostrzeżeniami na temat tego, jak zmienić mindset i znaleźć motywację w pracy, zwłaszcza dla tych z nas, którzy zmagają się z wyzwaniami branży IT. Praca w IT nie ogranicza się jedynie do sprzętu, na którym pracujemy, czy oprogramowania, którego używamy. Kluczową rolę odgrywa nasz umysł i to, jak go kształtujemy. Oto co odkryłem na swojej drodze.

Motywacja w pracy, czyli jak zmienić mindset? YouTube 📺

Prawdziwe Miejsce Pracy? Twój Umysł

Kiedy myślimy o pracy w IT, często skupiamy się na aspektach zewnętrznych – czy pracujemy z domu czy biura, ile monitorów mamy na biurku, a nawet jaką wersję naszego ulubionego IDE zainstalowaliśmy. Jednak, jak się okazuje, to nasza głowa jest prawdziwym miejscem pracy. To nie szybkość pisania na klawiaturze czy zręczność obsługi myszki decydują o naszej efektywności, ale sposób, w jaki radzimy sobie z zmęczeniem, nudą, trudnymi problemami czy brakiem kreatywności.

Otoczenie, które Inspiruje

Jednym z kluczowych elementów, który moim zdaniem ma ogromny wpływ na naszą motywację i mindset, jest otoczenie i ludzie, z którymi się otaczamy. Badania pokazują, że zmiana nawyków jest znacznie łatwiejsza, gdy znajdujemy się wśród osób, które wyznaczają inne, pozytywne standardy. Ludzie są istotami stadnymi, społecznymi, i choć wielu z nas uważa się za indywidualistów, to podświadomie dążymy do dostosowania się do grupy. Jeśli zatem otaczasz się ludźmi narzekającymi, którzy twierdzą, że „wszystko jest bez sensu”, nieświadomie możesz przejąć ten negatywny mindset. Zamiast tego, szukaj towarzystwa tych, którzy motywują Cię do działania i pokazują, że każdy problem ma rozwiązanie.

Regularna Motywacja – Klucz do Sukcesu

Motywacja w pracy jest niczym higiena – wymaga regularnego „odświeżania”. Nie wystarczy wyznaczyć sobie ambitny cel i oczekiwać, że motywacja będzie nasza niezmiennie. Musimy regularnie przypominać sobie, dlaczego dążymy do określonych celów i co nas do nich motywuje. Czy to chęć osiągnięcia czegoś, czy strach przed niepowodzeniem, kluczowe jest, aby te przyczyny były dla nas stale obecne.

Nastawienie do Problemów

Ostatnim, ale nie mniej ważnym elementem jest nasze nastawienie do problemów. Zamiast traktować je jako przeszkody, warto postrzegać jako część procesu wzrostu i uczenia się. Wizualizacja potencjalnych trudności i przygotowanie się na nie z góry może znacznie ułatwić ich pokonanie. To nie jest optymistyczny bieg pod górę; to marsz przez nieznane, pełne wyzwań tereny, który wymaga od nas zarówno elastyczności, jak i determinacji.

Podsumowanie

Zmiana mindsetu i znalezienie motywacji w pracy, zwłaszcza w dynamicznie zmieniającym się świecie IT, wymaga od nas więcej niż tylko zmiany zewnętrznych warunków pracy. Kluczowe jest skupienie się na naszym wewnętrznym świecie: na otoczeniu, które inspiruje, regularnym podtrzymywaniu motywacji i pozytywnym nastawieniu do problemów. Pamiętaj, że jesteś kapitanem swojego statku, a Twój umysł jest najpotężniejszym narzędziem, jakie posiadasz. Wykorzystaj go mądrze.

To tyle w tym temacie. Analizujcie w pokoju!  

Podobał Ci się ten artykuł 🙂?
Podziel się nim w Social Mediach 📱
>>> udostępnij go na LinkedIn i pokaż, że codziennie uczysz się czegoś nowego 
>>> wrzuć go na Facebooka, to się może przydać któremuś z Twoich znajomych 
>>> Przypnij sobie tą stronkę to zakładek, może się przydać w przyszłości

Wolisz oglądać 📺 niż czytać – nie ma problemu
>>> Obserwuj i oglądaj KajoData na YouTube

Inne ciekawe artykuły:

Wolisz czytać po angielsku? No problem.

Ja Ci ją z przyjemnością wyślę. Za darmo. Bez spamu.

Poradnik Początkującego Analityka

Video - jak szukać pracy w IT

Regularne dawki darmowej wiedzy, bez spamu.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez KajoData Kajo Rudziński w celu realizacji usługi newsletter, a tym samym wysyłania mi informacji o produktach blogowych, usługach, lub nowościach, zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć.

Please wait...

Dziękujemy za zapis!