Jak zacząć pracę w IT jako Analityk Danych

8 marca 2021

jak zacząć pracę w IT jako analityk danych

Jak zacząć pracę w IT? Najlepiej jako analityk danych. Obejrzyj sobie moje wideo na YouTube i przypnij tą stronę do zakładek. Będziesz mógł tu wracać by, jak to się mówi, „stay on track”.

📺 WERSJA DO OGLĄDANIA 📺

➡️Jak zacząć pracę w IT? Zacznij od zbierania danych

Jeśli chcesz być analitykiem danych to musisz… analizować dane. Czyli najpierw musisz te dane mieć. I tu masz dwie opcje: brać czyjeś dane (ściągać z aplikacji, ze stron rządowych, etc.) lub tworzyć własne dane. Może się wydawać jak dużo zabawy, ale jest to tego warte, trust me. Najprościej będzie Ci zacząć od trackera w Excelu. I tu polecałbym dwie opcje: albo tracker sportowy (liczysz dziennie ile zrobiłeś pompeczek czy przysiadów) albo tracker budżetowy. Na początku tych danych będzie mało, więc będzie Ci się to wydawało drętwe, ale daj temu miesiąc lub dwa.

Bo po miesiącu lub dwóch, będziesz miał już co analizować. I to jest początek. Nie zakochujemy się w tańcu czytając o nim, tylko tańcząc. Z analizą danych jest tak samo. Musisz to robić. Nie o tym myśleć, nawet nie uczyć się tego na powtarzalnych kursach na Udemy. Musisz analizować własne dane. Od tego się zaczyna.

➡️Jestem analitykiem danych – przedstaw się światu

Jeżeli masz już jakieś swoje trackerki, już trochę się bawisz, to pora na drugi krok. Przedstaw się światu. Zacznij tworzyć jakieś dashboardy w Tableau Public i wrzucaj je na LinkedIn. Znajdź kogoś kto zrozumie to czym się zajmujesz i poopowiadaj o tym.

Chodzi o osiągnięcie dwóch celów. Pierwszy polega na tym, żebyś się oswoił z pokazywaniem swojej pracy analitycznej innym. Żebyś nauczył się jej bronić (bo znajdą się tacy, którzy powiedzą, że albo to bezsensu, albo oni by to zrobili w pythonie / javie / whatever). Drugi cel, to takie mentalne przestawienie się. Taka akceptacja, że tak, to co teraz robisz, w coraz większym stopniu to jest analiza danych. Jakiś czas temu zastanawiałeś się jak zacząć pracę w IT. I to jest twoja odpowiedź na to pytanie, to jest realizacja tej odpowiedzi.

➡️ Analizuj dane w obecnej pracy

No dobrze, ale czemu nie zostałeś programistą? Możesz obejrzeć filmik, gdzie o tym opowiadam, albo po prostu przeczytać mój artykuł pt. Analityk czy Programista. Kluczowa różnica sprowadza się do tego, że jest więcej miejsc gdzie możesz robić analizę danych. Możesz to robić pracując w customer service (w jakich godzinach moje maile / telefony są najskuteczniejsze?), w dziale HR (co liczby mówią o rotacji w firmie?), jako księgowa, jako gość od sprzedaży. Gdybyś chciał z tych zawodów przerzucić się na bycie programistą, to pozostaje Ci nauka w sztucznych warunkach. Oderwana od Twojej codzienności, od Twojej obecnej pracy.

Z analizą danych jest inaczej. Dlatego, skoro już to wiesz, ważne jest żebyś wygospodarował sobie na to czas. Zacznij podsyłać szefowej tabelki czy zestawienia. Podejdź na serio do liczb, podejdź do nich w sposób pragmatyczny. Szefowie lubią analityków, bo sami zazwyczaj nimi nie są (szefowie są dobrzy w zarządzaniu ludźmi, nie mają czasu na tabelki). Spróbuj o to powalczyć, warto.

➡️Aplikuj na odpowiednie stanowiska

Patrzysz na oferty: analityk danych… ale nie, tu chcą pythona, a tego nie znam. Analityk danych… a, nie, tu chcą już roku doświadczenia conajmniej. BŁĄD. To znaczy nie ich – Twój. Trudno się dziwić pracodawcom, że stawiają wymagania. Chcą możliwie najlepszych pracowników jasne. Też byś takich chciał będąc szefem. Ale najlepsi kosztują. I nie zawsze to ma sens.

I tu wkraczasz Ty.

Tylko do rozmowy musisz już podejść z głową. Nie podchodź do tego defensywnie, że „oooo tyle kursów zrobiłem”. Nie. Oprzyj to na szczerości („chcę robić w 100% to co teraz robię tylko w 20%”) i cenie rynkowej („myślę, że osoba na tym stanowiska zarabia około 5 tysięcy. Ja mogę pracować u was za 3,5 a i tak dam wam 2 razy więcej zaangażowania”). A, no i to nie zawsze zadziała. Tzn. zazwyczaj nie. Pogódź się z byciem odrzucanym. Nie przywiązuj się do żadnej oferty na jaką aplikujesz. Sprawdzaj po prostu czy robisz postępy w kolejnych etapach. Czy dochodzisz do rozmowy technicznej? Czy udało Ci się dotrzeć do managera. Prawda jest taka, że tak czy inaczej będziesz potrzebował odrobiny szczęścia. A tak naprawdę statystyki. Po prostu, za którymś razem, z takim podejściem się uda – bo operowanie walutą szczerości jest dzisiaj dość rzadkie. W pewnym momencie zadziała

↪️ Podsumowanie

Jeżeli chcesz zacząć pracę w IT – pomyśl o analizie danych. A jeśli już o tym myślisz – to podejdź do procesu strategicznie.

  • Zbieraj własne dane, które będziesz mógł analizować.
  • Mów światu o swoim nowym analitycznym zainteresowaniu, chwal się.
  • Wywalcz sobie przestrzeń w obecnej pracy, w której będziesz rozwijać swoje analityczne umiejętności.
  • Aplikuj nieco powyżej swoich obecnych umiejętności. Nie przywiązuj się do żadnej oferty.

Jeżeli chcesz poczytać więcej o szukaniu pracy – ogarnij sobie ten artykuł.

To tyle w tym temacie. Analizujcie w pokoju!  

Podobał Ci się ten artykuł?
Podziel się nim w Social Mediach:
>>> udostępnij go na LinkedIn i pokaż, że codziennie uczysz się czegoś nowego 
>>> wrzuć go na Facebooka, to się może przydać któremuś z Twoich znajomych 
>>> Przypnij sobie tą stronkę to zakładek, może się przydać w przyszłości

Inne ciekawe artykuły:

Wolisz oglądać niż czytać – nie ma problemu
>>> Obserwuj i oglądaj KajoData na YouTube

Ja Ci ją z przyjemnością wyślę. Za darmo. Bez spamu.

Poradnik Początkującego Analityka

Video - jak szukać pracy w IT

Regularne dawki darmowej wiedzy, bez spamu.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez KajoData Kajo Rudziński w celu realizacji usługi newsletter, a tym samym wysyłania mi informacji o produktach blogowych, usługach, lub nowościach, zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć.

Please wait...

Dziękujemy za zapis!